O něco stylovější multitasking na iPadu. Podívejte se, jak by Apple mohl vylepšit iPadOS

Není pochyb o tom, že iPadOS udělal z iPadů opět o něco produktivnější mobilní stroje a poskytl uživatelům řadu kýžených funkcí, díky nimž může být cesta k nahrazení běžného notebooku mnohem příjemnější. Velkou roli hrál v celé proměně i multitasking, respektive možnost pracovat ve více otevřených oknech zároveň, aniž by bylo nutné přecházet z jedné aplikace na druhou.

Stejně jako iOS, na kterém iPady fungovaly od prvního modelu v roce 2010, také iPadOS pracuje na jablečných tabletech v rámci multitaskingu pouze se dvěma okny, jež lze různě přizpůsobovat ze strany na stranu.

Do iPadOS ovšem dorazila možnost mít otevřená dvě okna stejné aplikace, což se hodí zejména pro webový prohlížeč Safari (v desktopové zobrazovací verzi) nebo systémové Poznámky.

Zajímavou funkcí je také Slide Over, kdy uživatel může vysunout dock s aplikacemi, vybrat jednu z nich a umístit ji jako „plovoucí“ okno do popředí již otevřené aplikace (zpravidla na boční stranu displeje).

Přehlednější rozhraní a rychlejší interakce s prostředím

V něm může i rotovat další sekundární aplikace a zajišťovat si tak rychlejší interakci s celým rozhraním. Nyní se objevuje další chytrá funkce, byť zatím v rámci prototypu od designéra pod pseudonymem Rutherling.

Ten namodeloval princip, jakým by se multitasking na iPadOS mohl v následujících letech uvíjet. Jedná se o přehlednější rozhraní, kdy je možné na jedné polovině obrazovky přímo otevřít hlavní plochu s aplikacemi (nikoliv jen druhou aplikaci, potažmo Slide Over) a zcela běžně ji využívat, zatímco na druhé polovině bude otevřena konkrétní aplikace.

Lépe působí i takzvaný digitální posuvný mechanismus, pomocí kterého lze prstem intuitivně přetáhnout jednu část obrazovky na full-screen.

Vylepšení zveřejnil na svém Twitteru a rázem se pod příspěvkem objevilo několik pochvalných komentářů od uživatelů. Samozřejmě nelze tvrdit, že Apple něco takového do iPadOS v budoucnu dosadí, ale nelze pochybovat o chytrém a přehlednějším využití. Operační systém pro iPady totiž může nabídnout celou řadu různých inovací. Fantazie je obsáhlá.