Mark Gurman potvrzuje výrobu nástupce iPhonu SE. Na trh má dorazit už letos v březnu

Ačkoliv Apple vydává nové iPhony zpravidla během podzimu, letos – stejně jako při představení iPhonu SE v roce 2016 – udělá výjimku. Jeden z jeho očekávaných modelů má dorazit již v tomto čtvrtletí a podle očekávání půjde o nástupce zmíněné varianty SE, která má nést označení iPhone 9. Bude sloužit především jako vstupní model do světa jablečných telefonů.

O nástupci iPhonu SE se mluvilo již delší dobu, nicméně Apple onen zásadní krok dosud neudělal. Uživatelé volají po kompaktnějším zařízení s moderními vnitřnostmi, lepší kamerou a ideálně co nejvýkonnějším čipu a pokud jsou informace ověřeného experta na Apple Marka Gurmana z agentury Bloomberg správné, bude jim brzy vyhověno.

Takzvaný iPhone 9 přijde v průběhu letošního března, přičemž jeho produkce v továrnách Foxconnu, Pegatronu a Winstronu začíná příští měsíc. Nabídne známý design založený na křivkách iPhonu 8 s dost možná lehce obměněným vzhledem zad, respektive zadní kamery, která projde vylepšeními a nepatrně změní svou designovou strukturu.

Uvnitř bude tepat výkonný procesor A13 a po stránce bezpečnostních technologií vsadí Apple na staré dobré Touch ID, které bude integrované do tlačítka Home (je otázkou, zda bude fyzické, nebo haptické). Úhlopříčka displeje má činit 4,7 palce, což je znatelně více než čtyřpalcová verze u původního iPhonu SE – to jen potvrzuje, že firma už k menším úhlopříčkám patrně nikdy nepřejde.

Důležitá je v tomto ohledu i cena. Protože půjde o vstupní model, bude takzvaný iPhone 9 nejlevnější ze všech nabízených modelů. Analytici včetně známého Ming-Chi Kua očekávají, že se bude pohybovat okolo 400 dolarů, což je cenovou politiku Applu atraktivní cenovka. Vlajkové modely iPhonů přesahují i jeden tisíc dolarů, přičemž „základní“ iPhone 11 startuje na 700 dolarech.

OnLeaks navíc nedávno zveřejnil i rendery nového iPhonu, které jsou dost věrohodné a ukazují, že by Apple mohli klidně zkusit i kouřový odstín skla na zádech. I tak ovšem nabízí poměrně výrazné rámečky v horní a spodní části přední strany, což je na dnešní dobu poněkud nemoderní. Jde však o ověřený design, který takto spolehlivě fungoval dlouhé roky.