Návrh vyznamenat bratry Mašíny

Celkem 29 z 51 přítomných senátorů podpořilo dnes návrh na vyznamenání Medaili Za hrdinství šesti členům protikomunistické odbojové skupiny, kterou před 50 lety vedli bratři Ctirad a Josef Mašínové. Pozměňovací návrh podal senátor Martin Mejstřík, zvolený na podzim 2002 jako nezávislý na kandidátce Cesty změny. K prosazení návrhu stačil hlas 26 senátorů. Proti hlasovalo pouze sedm senátorů, většinou z řad KSČM a ČSSD.

Skupina bratří Mašínových operovali po nastolení komunistického režimu v tehdejším Československu, jejími členy byli kromě Ctirada a Josefa Mašína také Milan Paumer, Václav Švéda, Zbyněk Janata a Ctibor Novák. Mašínové nyní žijí ve Spojených státech amerických, Paumer v Čechách, ostatní tři členové skupiny byli za komunistického režimu popraveni.

Rozprava, která trvala celé odpoledne, se zabývala zejména etickými a morálními rozměry jejich činnosti: při aktivitách skupiny zahynulo celkem šest lidí. K tématu již před časem Senát uspořádal veřejné slyšení.

O tom, zda prezident Václav Klaus vyznamenání udělí, je výhradně v jeho pravomoci. Návrhy může prezident podávat sám, například na základě doporučení občanů, k vyznamenáním mohou přicházet návrhy z obor komor Parlamentu České republiky.

TIP: Jak funguje rychlá půjčka bez doložení příjmu, SMS půjčka nebo nebankovní půjčka na ruku?