Instagram nemá zdroje na to, aby vytvořil verzi aplikace pro iPad, tvrdí jeho šéf Adam Mosseri

Instagram byl hned po Facebooku, Messengeru a WhatsAppu čtvrtou nejstahovanější aplikací za uplynulých deset let, čímž bylo zcela jasně naznačeno, jak obrovský vliv tato sociální síť z impéria Marka Zuckerberga ve světě má.

Na měsíční bázi ji má navíc aktivně využívat více než miliarda uživatelů a právem je tak jednou z nejvlivnějších digitálních platforem, kterou nyní máme k dispozici.

Nic však není perfektní. Odhlédneme-li od přímého napojení na Facebook, který službu zásobuje velkým množství reklam, řada uživatelů nemůže skousnout fakt, že Instagram stále nemá dedikovanou aplikaci určenou pro iPadOS.

Na iPhonech funguje velmi dobře, efektivně prosakuje i do webového rozhraní, kde se brzy objeví i podpora soukromých zpráv, ale na iPad rezignuje.

Celá situace je minimálně zvláštní, především pak s ohledem na to, že Instagram funguje již od roku 2010. Byť se zpočátku dalo pochopit, že vedení firmy nechce zavítat na iPad, protože tehdy nešlo o zásadní zařízení a nevidělo smysl podporovat formát, který není určen pro zachycování fotografických momentek, nyní je celá věc odlišná.

Z iPadu se stal ověřený nástroj, na němž lidé editují fotky, upravují videi i vytváří pokročilou grafiku. Prakticky vše, co se dá na Instagramu snadno sdílet. Uživatelé se však stále musí spoléhat na to, že si upravený obsah musí poslat na iPhone, respektive využívat webové rozhraní, které není tak komfortní jako dedikovaná aplikace.

Nedostatek kapacit brání vývoji

Instagram pak dlouho tuto absenci přehlížel a nedával smysluplná vysvětlení, proč iPadOS nechce podporovat. Ledy ovšem prolomil šéf firmy Adam Mosseri, který po dlouhé době přispěchal s důvodem, proč aplikace pro iPady neexistuje. A pravděpodobně nějakou dobu existovat nebude. Údajně na to totiž nejsou kapacity.

Mosseri vysvětlil, že by chtěl vytvořit aplikaci pro iPad, ale má jen omezené množství lidí a hodně práce, takže se to zatím nejeví jako nejlepší věc k upřednostnění. Tím prakticky naznačil, že nemají potřebné zdroje k tomu, aby mohli pracovat na obou platformách.

Na základě této informace se logicky vyrojila celá řada názorů od komunity, která tento postoj příliš dobře nechápe. Dost lidí si myslí, že jde o vtip, jelikož služba pod taktovkou takového giganta, jakým Facebook je, přeci nemůže mít nedostatek vývojářů, jež by verzi aplikace pro iPady udělali.

Pro uživatele by to však nemusel být problém, kdyby mohli využívat řešení od třetích stran, která byla před časem dostupná. Problém je ovšem v tom, že Instagram změnil API a prakticky tento segment zrušil.