Několik členů kontroverzní Vlastenecké republikánské strany se možná chystá kandidovat

Plzeňský deník a regionální vydání Mladé fronty Dnes se zabývalo informací Domažlického deníku, který 15. dubna zveřejnil překvapivou informaci, podle níž se hned několik členů kontroverzní Vlastenecké republikánské strany chystá kandidovat za Cestu změny (CZ). Podle Domažlického listu, který cituje Jiřího Anderleho, zastupitele v Klenčí pod Čerchovem, se šest z deseti lidí objeví na kandidátce v Plzeňském kraji.

Novinář Mladé fronty Dnes Jaroslav Nedvěd, který se již dříve podivil nad kandidaturou Václava Prokůpka, lídra kraje, napsal: „Vedení strany vůbec nemělo ponětí, kdo na kandidátce figuruje. Cesta změny totiž zásluhou svého volebního lídra Václava Prokůpka uvedla na kandidátce šest lidí z okruhu někdejších členů a příznivců SPR-RSČ, kteří po jejím rozštěpení přešli k Vlastenecké republikánské straně.“ Ústřední postavou je právě Jiří Anderle, bývalý kandidát Republikánské unie, Vlastenecké republikánské strany a Republikánské unie.

TIP: Jak funguje revolvingový úvěr, srovnávač pojištění vozidel nebo online půjčka bez příjmů?

Nedvěd míní, že sám Prokůpek má „pestrou politickou minulost“, což dokládá jeho bývalým členstvím v ČSNS a vlastní straně Unie pro Evropu, za kterou kandidoval v krajských volbách. Podle autora článku „náborovou akci“, jak píše, zorganizoval sám Václav Prokůpek. Ten se ovšem brání tím, že o minulosti Anderleho nevěděl a Anderleho zná jako respektovaného zastupitele, který je velmi oblíben. Cesta změny, píše dále Nedvěd, zareagovala bleskově a šest jmen z kandidátky vyškrtla.

Novinář Miroslav Petr z Plzeňského deníku cituje nejmenovanou pracovnici odboru vnitřních věcí města Plzně, která potvrdila, že část kandidátů CZ bylo z Plzeňského kraje odvoláno: celkový počet činí podle ní 13 míst. Zprávu, ke které vydala svou verzi i agentura ČTK, převzalo téhož dne i celostátní vydání Lidových novin, které cituje Kateřinu Poslední, mluvčí Cesty změny, jež upřesnila, že spojení vyškrtnutých kandidátů nebylo „dosud věrohodně prokázáno“. Poslední doplnila, že každý z kandidátů vyplňoval čestné prohlášení, že nebyl členem žádných totalitních organizací.