Neuville po Polské rallye útočí na Ogiera i titul

Belgičan Thierry Neuville vyhrál už třetí letošní podnik mistrovství světa v rallye. Po triumfu v Polsku dorazil na 11 bodů lídra šampionátu Sébastiena Ogiera. Pilot týmu Hyundai ustál tvrdou bitvu s Estoncem Ottem Tänakem, který v závěrečné etapě skončil jako průběžný vedoucí muž mimo trať a musel odstoupit.

Neuville pátým vítězstvím v kariéře navázal na letošní triumfy ve Francii a Argentině. Kromě dvou umístění za hranicí první desítky v úvodu sezóny vybojoval jen pódiové příčky. „Mým cílem je stahovat body na Ogiera a teď se mi to podařilo už podruhé za sebou. V pěti předchozích podnicích jsme museli tvrdě bojovat až do samého konce a bylo to těžké, tady jsem byl rád, že jsme to při takovém náskoku mohli dokončit v klidu,“ pochvaloval si Neuville.

Dvojitý úspěch týmu Hyundai v Polsku potvrdil druhým místem Neuvilleův týmový kolega Hayden Paddon z Nového Zélandu, který svůj nejlepší letošní výsledek vybojoval se ztrátou skoro minuty a půl. Třetí Ogier s Fordem ztratil další minutu. Polské žně týmu Hyundai podtrhl čtvrtý Dani Sordo ze Španělska.

Tänak trefil strom

Tänak s Fordem v sobotu dvakrát vystřídal Neuvillea ve vedení a do posledního dne šel s třísekundovou ztrátou, kterou rychle smazal. Jednadvacátá rychlostní zkouška ale uzavřela jeho účinkování na Polské rallye. „Stalo se to blátivém úseku v lese. Trefil jsem zadkem břeh a pak předkem strom. A bylo to. Musí se jet naplno, když chceš vyhrát,“ obhajoval chybu Tänak.

Čtyřnásobný mistr světa Ogier vybojoval stupně vítězů pošesté v sezóně. „Není to tentokrát moc zasloužené pódium, ale někdy to tak je a beru to. Otta je mi líto, jel fantasticky,“ litoval Ogier týmového kolegu z Fordu.

Švédská tovární posádka týmu ŠKODA Motorsport Pontus Tidemand – Jonas Andersson druhým místem v Polské rallye v kategorii WRC 2 zvýšila náskok v čele průběžného pořadí. Vítězství v této třídě si odváží norská posádka Asijsko-pacifického šampionátu Ole Christian Veiby – Stig Rune Skjaermœn (ŠKODA FABIA R5), která vybojovala první triumf v šampionátu WRC 2.

Výsledky Polské rallye:

1. Neuville, Gilsoul     (Belg./Hyundai i20) 2:40:46,1

2. Paddon, Marshall   (N. Zél./Hyundai i20) -1:23,9

3. Ogier, Ingrassia      (Fr./Ford Fiesta) -2:20,8

Průběžné pořadí MS (po 8. ze 13 závodů):

1. Ogier 160                (Fr./Ford Fiesta)

2. Neuville 149           (Belg./Hyundai i20)

3. Latvala                    (Fin./Toyota) 112

16. Kopecký             (ČR/Škoda Fabia R5)