Jak si nezkazit dovolenou

Dobrý den, chystá se doba zařizování letních dovolených. Já s manželkou nejsme z těch, kteří by nakupovali zájezdy na poslední chvíli, a proto se rozhlížíme po nějakém již teď. Minulý rok jsme byli s jednou cestovní kanceláří na Kypru a nebyli jsme vůbec spokojeni.

Vím, že není možné, aby se dovolená vydařila se stoprocentní jistotou, ovšem rádi bychom věděli, jak se vyvarovat zbytečných chyb při vybírání cestovního zájezdu a jak postupovat při jeho případné reklamaci.

Odpověď z poradny

Snad každý si přeje zažít dovolenou bez starostí, plnou skvělých zážitků z nově poznaných míst a s nově nalezenými přáteli, na kterou bude celá rodina ještě dlouho vzpomínat.

Bohužel, jak píšete, nelze vždy předejít všem problémům, ovšem znalostí svých práv a také povinností si můžete ušetřit mnoho starostí, které Vám dovolenou zkazit mohou. Bohužel není možné zde popsat všechno, proto se budu snažit alespoň o to nejdůležitější.

V první řadě si pozorně přečtěte veškeré dostupné informace o Vámi vybraném zájezdu, především návrh cestovní smlouvy a znění všeobecných obchodních podmínek, ve kterých je spousta důležitých informací. Všechny nejasnosti je nutno řešit okamžitě s cestovní kanceláří (CK) a žádat od pracovníků CK uspokojivou odpověď.

Každý by si také měl prověřit, zda je cestovní kancelář pojištěna proti úpadku. Cestovní kancelář je sice povinna Vám předat doklad o pojištění spolu s cestovní smlouvou, avšak je dobré si platnost pojištění dále prověřit na www.ackcr.cz nebo na www.mmr.cz.

Dále je nutné předpokládat, že CK má právo jednostranně zvýšit cenu zájezdu. Samozřejmě jen za určitých a zákonem stanovených podmínek. V tom případě nedochází ke změně cestovní smlouvy a klient je povinnen toto zvýšení respektovat.

CK má dále právo podat návrh na změnu cestovní smlouvy. Pokud nesouhlasíte se změnou cestovní smlouvy, od smlouvy odstupte. Neodstoupením od smlouvy dáváte souhlas s její změnou.

Jak vybrat skvělou dovolenou

Při plánování dovolené je důležitý výběr správné destinace. Při tolika možnostech může být těžké se rozhodnout, kam se vydat.

Zde je několik tipů, které pomohou vybrat tu nejlepší dovolenou:

  • Stanovit si rozpočet: Než člověk začne plánovat, je důležité mít na paměti rozpočet. Pomůže to zúžit seznam potenciálních destinací a zajistit, aby se příliš neutrácelo.
  • Zvážit své zájmy: Zamyslet se nad tím, jaké aktivity na dovolené provozovat. Je lepší relaxovat na pláži, vyrazit do města nebo prozkoumat přírodu? Když člověk ví, jaký typ dovolené chce, pomůže to najít ideální destinaci.
  • Udělat si průzkum: Jakmile má člověk představu o tom, jaký druh dovolené hledá, je čas na průzkum. Přečíst si informace o různých destinacích a prozkoumat aktivity, které nabízejí. To pomůže zúžit seznam a najít ideální místo.
  • Zeptat se na zkušenosti: Pokud člověk zná někoho, kdo byl na místě, které chce navštívit, hodí se zjistit jeho názor. Dají se tak zjistit informace z první ruky o tom, co lze od dovolené očekávat.
  • Zvážit počasí: Pokud je v plánu dovolená na pláži, určitě je třeba zjistit informace o počasí a vyrazit v období stabilního slunečného počasí.
  • Nespěchat: S rozhodnutím je vhodné nespěchat. Věnovat čas průzkumu různých destinací se rozhodně vyplatí.

Výběr ideální prázdninové destinace může být náročný úkol. Pokud se však člověk řídí těmito radami, může najít destinaci, která vyhovuje všem potřebám a učiní z dovolené nezapomenutelný zážitek.