Nové emoji přichází. Přes iPhone bude brzy možné poslat i pána s knírkem se závojem nebo bobra

Pravděpodobně již víte, že vytváření a schvalování nových emoji je systematický proces, do něhož se angažují velké technologické firmy jako Microsoft, Google, Facebook a samozřejmě také Apple. Ty mimo jiné působí ve specifickém společenství zvaném jako Unicode Consortium, v rámci kterého se starají o to, aby vznikly takové animované postavičky, obličeje a další předměty, které se teoreticky mohou hodit pro běžnou komunikaci.

Emoji nicméně neslouží pouze jako komunikační prostředek, jenž částečně nahrazuje psaný text a dokáže velice rychle vystihnout danou situaci nebo pocit uživatele. Jsou také nástrojem globální společnosti, kde musí reflektovat postoje lidí, jejich rasu a vyznání, zdravotní postižení nebo dokonce i sexuální orientaci v návaznosti na hnutí LGBT. A byť se to může zdát jako malichernost, ve skutečnosti jde o velkou věc.

Proto se snad už od roku 2015 objevují emoji obličejů, kterým je možné změnit barvu pleti, přichází také variace znázorňující konkrétní náboženské vyznání a vyskytují se i barevné symboly, jež poukazují na konkrétní zdravotní postižení (například pohybové v podobě invalidního vozíku, sluchové ve formě naslouchátka nebo zrakové prostřednictvím slepecké hole).

V tomto má obrovskou roli právě Apple, který se pro iOS, iPadOS i macOS snaží schvalovat emoji s důrazem na diverzitu a brzy si adaptuje také nový balíček, který byl ze strany Unicode Consortium nově schválen. Nazývá se jednoduše Emoji 13.0 a představuje základní varianty emoji, které si mohou firmy jako Apple graficky přizpůsobit k obrazu svému, byť se stejným vyzněním.

Emoji 13.0 (Foto: Unicode Consortium)

Soubor nabízí rovných 62 nových emoji, které se promítají napříč nejvyužívanějšími kategoriemi. Přichází nové obličeje (například usmívající se s kapkou slzy), části těla (jako třeba plíce), zvířata (například černá kočka, bizon nebo mamut), jídlo (borůvky), doplňky do domácnosti (jako zrcadlo nebo jehla na šití), oblečení (vojenská helma), hudební nástroje (harmonika) a ostatní včetně lidí.

Právě kategorie lidí je dost možná nejzajímavější, minimálně co se důrazu na komunitu LGBT týče. V ní se totiž vyskytuje i pán s knírkem, který má na hlavě svatební závoj. Ačkoliv se homosexuální svatby nepochybně dějí a jde o vývoj společnosti, napříč diskuzními fóry to v důsledku tohoto typu emoji poměrně žije. Celý balíček může zhodnotit sami v přiloženém videu níže: