Nový Mac Pro je tady – nejvyšší verze stojí téměř 1,7 milionu korun, přichází i monitor

I když se zejména v posledních letech přídomek „Pro“ používá často dosti nepochopitelným způsobem, Mac Pro byl vždy skutečně zaměřen prakticky výhradně na ty nejnáročnější, profesionální, uživatele. Ti nebyli vždy tak docela spokojení, obzvlášť kvůli předchozí verzi, vzhledem přirovnávané k odpadkovému koši. Její omezení přiznal i sám Apple a nyní se vrací s osvědčeným designem v dosud zdaleka nejvýkonnější konfiguraci.

První Mac Pro byl představen v roce 2006, téměř kompletně ale převzal podobu staršího Power Macu G5 z roku 2003. Poměrně tradiční skříňový počítač byl oblíben zejména díky velmi širokým možnostem změn interního hardwaru a díky inovativnímu a spolehlivému systému chlazení.

Když však v roce 2012 stále nepřicházela výrazná aktualizace, mnozí uživatelé se začali ptát, jestli to Apple s profesionály stále myslí vážně.

Mac Pro se výrazně zmenšil a interní modularitu v zásadě vyměnil za externí rozšiřitelnost. Netrvalo ale dlouho a kromě kritik kvůli přílišnému důrazu na aspekty, které profesionály příliš nezajímají, se začaly objevovat také zásadnější problémy.

Malý Mac Pro musel používat specificky navržené grafické karty, jejichž vývoj tak byl poměrně nákladný a navíc použitý systém chlazení nebyl schopný zvládnout novější, výkonnější čipy. Čekání na plnohodnotného nástupce skříňového Macu Pro se tak v zásadě opět prodloužilo.

Apple už před pár lety sliboval, že na něm usilovně pracuje a letos v červnu konečně představil inovovaný návrat k plně modulárnímu skříňovému desktopu.

Nový Mac Pro přebírá to nejlepší hned z několika bodů designové historie značky. Vzhled, tentokrát opravdu extrémně podobný struhadlu na sýr, je do velké míry určován funkcí a naopak. Množství kruhových výřezů na přední straně totiž umožňuje velký průchod vzduchu a dostatečné chlazení i při dlouhodobé vysoké zátěži. Minimalistická základní kostra zase umožňuje snadné sejmutí krytu a okamžitý přístup k veškerým interním komponentům.

Apple přitom nabídne ty nejvýkonnější,  které mu jsou dostupné. Nejvyšší konfigurace Macu Pro by tak měla bohatě stačit prakticky komukoliv. Nabídne 28 procesorových jader Intel Xeon, závratných 1,5 TB RAM, dvě grafické karty Radeon Pro Vega II Duo s 64GB paměti a osm rozšiřovacích slotů PCIExpress. Základní verze je naopak spíše pouhým vstupem do světa profesionálních počítačů.

Nabídne osmijádrový Intel Xeon s výkonem 3,5 GHz, grafickou kartu Radeon Pro 580X, 32GB RAM a 256 GB flash paměti. Cenově pak vychází na 164 990 korun, přičemž ta nejnáročnější verze se zmíněnými parametry a třeba kartou Apple Afterburner a kostrou z nerezové oceli s kolečky stojí závratných 1 656 190 korun.

Spolu se samotnou skříní počítače se začíná prodávat i nový monitor, přímo od Applu. Také ten je zaměřený prakticky výhradně na uživatele, kteří ho využijí k práci na grafice a videu. Poslední tři písmena názvu Pro Display XDR totiž označují extrémní dynamický rozsah, tedy rozdíl mezi tím nejtmavším a nejsvětlejším bodem, který displej dokáže zobrazit.

Maximální dosažitelný jas na úhlopříčce 32 palců a rozlišení 6K je až 1600 nitů, hodnota dlouho usežovaného jasu pak může dosáhnout 1000 nitů. Pro srovnání většina zobrazovačů, s nimiž se lidé každodenně setkávají, standardně málokdy přesáhne 400 nitů.

Pro Display XDR je dostupný v lesklé verzi a ve verzi se speciální nanotexturou. Apple klasické matné verze displejů už několik let nepoužívá, protože jejich povrchová úprava má negativní vliv na jas, pozorovací úhly i barevnost panelu.

Speciální nanotextura tyto nevýhody mít i při zachování minima odlesků nemá, poměrně výrazně ale navýší cenu monitoru. Totéž pak platí o ergonomickém stojanu, který velká část zákazníků nemusí potřebovat.

Varianta se standardním sklem vychází na 139 990 korun a model s nanotexturou o 25 tisíc více.

Ačkoliv cena monitoru odpovídající základní verzi Macu Pro může působit extrémně, jedná se o zařízení s ambicí konkurovat referenčním zobrazovačům používaným v hollywoodských studiích. Jejich cena se často přibližuje i pětinásobku toho, co Apple požaduje za svůj produkt.

Technické specifikace jako velikost, rozlišení ani jas přitom hodnot Pro Display XDR nedosahují. Nakolik je toto srovnání relevantní ale budou muset zodpovědět až detailní recenze odborníků. Kompletní specifikace jsou dostupné na oficiálním webu Applu (v češtině).

Pro Display XDR

Apple Pro Display XDR je revoluční monitor, který změnil způsob, jakým lidé zobrazují digitální obsah a jak s ním pracují. Díky úžasně krásnému 6K displeji Retina, nepřekonatelné přesnosti barev a neuvěřitelně širokému barevnému gamutu je Pro Display XDR dokonalým monitorem pro profesionály, kteří potřebují ze svého digitálního obsahu vytěžit maximum.

Pro začátek má Pro Display XDR působivý 6K Retina displej s více než 20 miliony pixelů pro neuvěřitelně detailní a pohlcující zážitek ze sledování. Nová technologie skla s nanotexturou také pomáhá eliminovat odlesky a odrazy, takže si můžete vychutnat obsah bez rušivých vlivů. Pro Display XDR má také rozsáhlý barevný gamut, který pokrývá 99,8 % barevného prostoru DCI-P3 a poskytuje více než 1 miliardu barev pro věrný obraz.

Kromě toho je Pro Display XDR vybaven působivou přesností barev, která je ideální pro grafiky, fotografy a editory videa. To znamená, že si můžete být jisti, že barvy, které vidíte na displeji, jsou přesné a odpovídají barvám původního souboru. Displej Pro Display XDR má také pokročilý systém podsvícení, který poskytuje jas až 1 600 nitů, což je ideální pro práci v jasném prostředí.

V neposlední řadě má Pro Display XDR široký pozorovací úhel, který umožní vychutnat si obsah z jakéhokoli úhlu bez jakéhokoli posunu nebo zkreslení barev. Dodává se také se snadno použitelným stojanem, který umožňuje nastavit displej do ideálního úhlu pro vaše potřeby.

Pro Display XDR je neuvěřitelný monitor, který nabízí bezkonkurenční výkon pro profesionály, kteří potřebují ten nejlepší možný zážitek ze sledování. Díky úžasnému 6K Retina displeji, bezkonkurenční přesnosti barev a širokému barevnému gamutu je to dokonalý monitor pro ty, kteří potřebují ze svého digitálního obsahu vytěžit maximum.