O přibližování mezi ODA a Cestou změny

O přibližování mezi ODA a Cestou změny se rozepsali na přelomu února a března Hospodářské noviny a deník Právo. Novinář Hospodářských novin Josef Kopecký soudí ve vydání 27. února, že ODA „zvažuje variantu jít do parlamentních voleb společně s dalšími menšími stranami, které mají podobné zaměření“. Michael Žantovský, předseda ODA pro HN uvedl: „Zatím nejsme na ničem takovém dohodnuti, ale udržujeme kontakty s jinými subjekty, které se blíží definici liberální pravice. Myslím, že jsme připraveni být i velkorysí,“ Za možného partnera pro jednání by přitom, podle novináře Kopeckého, považoval například nově založenou Cestu změny Jiřího Lobkowicze.

Celá úvaha má ale jednu chybu. „ODA přitom neuvažuje o vytvoření koalice, ale pouze o zařazení zástupců dalších stran na svoje kandidátní listiny. Důvodem je to, že koalice dvou stran by již musela získat deset procent hlasů. Preference samotné ODA podle průzkumů nepřevyšují dvě procenta,“ píší Hospodářské noviny.

TIP: Jak funguje půjčka po insolvenci, srovnání povinného ručení nebo záznam o dopravní nehodě?

Na úvahy stejného druhu se zaměřilo i levicové Právo první březnový den. Novinář Lukáš Bek sloupek nazval: Lobkowicz dal ODA košem. „Snaha ODA zvýšit své šance ve volbách spoluprací s programově blízkými partnery je zatím marná. Včera jí dala košem nová strana Cesta změny (CZ), založená podnikatelem Jiřím Lobkowiczem,“ píše novinář Lukáš Bek

„Cíl Žantovského je daleko méně ambiciózní než cíl náš,“ tlumočila Právu jeden z důvodů zamítavého stanoviska mluvčí CZ Kateřina Poslední. „Spolupráci s ODA v současné době nemůžeme připustit vzhledem k jejich finanční situaci, kterou všichni dobře znají,“ vysvětlila. Lobkowiczova strana má navíc v názvu slovo změna, připomněla v Právu mluvčí Poslední. „ODA není v současné době subjektem, který by změně mohl přispět,“ dodala Poslední. „Já se budu vyjadřovat pouze k informacím přímo od tohoto subjektu,“ hbitě reagoval na dotaz Práva místopředseda ODA Oldřich Kužílek.