Obava z eroze právního státu, zrušení ekologické legislativy a vycouvání z EU

Nezávislý kandidát Cesty změny Marian Páleník, který usiluje o získání senátního mandátu v Ústeckém kraji v podzimních volbách, řekl na dnešní tiskové konferenci, že se obává eroze právního státu, zrušení ekologické legislativy a vycouvání z Evropské unie. „Obávám se, že by se naše země mohla stát druhým Běloruskem – ostrovem autoritářského režimu uprostřed demokratické Evropy,“ řekl Páleník.

Marian Páleník, ředitel občanského sdružení Přátelé přírody, dnes představil novou publikaci sdružení s názvem Konec přírody.

Důvodem pro Páleníkovu kandidaturu je vedle známých severočeských kauz jezů na Labi a Spolchemie zejména sílící obava, že dojde k definitivnímu propojení „státní moci a velkých korporací prostřednictvím politických stran“. Pokud podle Páleníka převládne i v Senátu stejná strana jako v Poslanecké sněmovně, pak se lze obávat zcela vážně „modré nadvlády“ – tedy vlády jedné strany, zosobněné ODS, která již obsadila před časem Pražský hrad a snaží se vehementně i o klíčové nominace v Ústavním soudu.

Kandidát ekologického svědomí

Kandidaturu Mariana Páleníka podporují předseda Senátu Petr Pithart, senátoři Zdeněk Bárta, Martin Mejstřík, ekologové Martin Bursík, Eva Tylová, stejně jako filozof Erazim Kohák. „Lidé si neuvědomují,“ říká Páleník, „že svou neúčastí podporují totalitní tendence ve společnosti.“ Ty podle něj nezmizely pádem komunismu, ale přetrvávají v myšlení politických reprezentantů dále – a to napříč různými tzv. demokratickými stranami.

Na tiskové konferenci podpořili Páleníka předseda Cesty změny Jiří Lobkowicz, který se pozastavil nad vysokou mírou intervence, kterou vyvolává snaha ekonomických lobby za každou cenu stavět jezy na Labi. „Dnes je v Evropě běžným standardem využívání železniční dopravy, je také levnější,“ řekl. Senátor Zdeněk Bárta považuje Páleníka za člověka, který se upřímně snaží o změnu společenského klimatu.

„Do Senátu patří přesně lidé jako je Páleník – jsou to silné osobnosti, které mají co nabídnout,“ řekl. Senátor Martin Mejstřík míní, že boj Páleníka je „důkazem toho, že ochrana přírody a životního prostředí obecně je legitimním požadavkem, ale i důkazem, že schopnost, vůle a vytrvalost dokáže přinést ovoce, za něž budeme vděčni všichni“. „Je to kandidát ekologického svědomí,“ doplnil Josef Brož, místopředseda Evropské demokratické strany, který se také zúčastnil konference.

Marian Páleník, ředitel občanského sdružení Přátelé přírody, vedl za svého předsednictví několik úspěšných kampaní, které získaly velký ohlas a prestiž, například proti vodnímu dílu Malé Březno, proti experimentu s pálením odpadu s vysokým obsahem PCB, za zachování vrchu Rovný, Ve skále, Strážiště a proti hliníkárně v Neštěmicích.

Páleník je držitelem ocenění Nika v kategorii nejlepší profesionál ekologického hnutí za rok 2001.

TIP: Jaké podmínky má půjčka do výplaty a jak můžou pomoci ČPP pobočky nebo Direct pojišťovna?