Obytná California 4×4 na hřebenech Krušnohoří

img_4021-6036444

Ikonický VW Bulli v 60. letech odstartoval celosvětový festival svobody a nezávislosti na čtyřech kolech. Nezáleží na tom, kam se chcete vydat, protože v autech se od té doby žije. Nová Californie teď píše další kapitolu nespoutaného příběhu obytné dodávky.

Na Kovářské je klendra. Jinak se to říct prostě nedá. Tenhle zapadlý tisícový městys na hřebenech Krušných hor má patent na zimu i v létě. Místní to potvrzují. V teplé bundě a s šálou kolem krku míjíme zříceninu hamru a omšelé budovy na provizorním náměstím. I když ona je to spíš jedna velká hlavní. Trochu „schmutzig“, utrousil by Němec.

Volkswagen California

Jeden den v roce se ovšem lesnaté kopce a přilehlé ulice zaplní turisty z Čech i Saska. Jejich pohledy míří k nebi, kde 11. září 1944 naháněly říšské focke-wulfy a messerschmitty americké pevnosti B-17. Tři se zřítily přímo nad Kovářskou, tehdy Schmiedebergem.

Další do okolní krajiny. Němci přišli asi o čtyři desítky letounů, za což mohli převážně strážní mustangové. Mimochodem sociální demokracii tu teď visí předvolební plakát: „Vyhlašujeme válku levné práci“. To nechám bez poznámky.

Spaní na střeše

Na válku si na Kovářské každoročně naštěstí už jen hrají, a tak když do vzduchu vzlétnou akrobatické zlíny, my už se s téměř pětimetrovou Californií poměrně snadno proplétáme k cestě směřující na vybydlené nádraží. Kopec je promočený, takže dvě a půl tuny těžké auto po svažité louce klouže. Slabší než dvoulitrové TDI s 204 koňmi bude brblat, berte rovnou i čtyřkolku se sedmistupňovým DSG.

Cena se pak sice přiblíží milionu a tři čtvrtě, což může být pro někoho dost i na pojízdný hotel o čtyřech metrech čtverečných, ale zase si nemusíte lámat hlavu s parkováním. Usnete kdekoli, to je neskonalý komfort.

Volkswagen nabízí Californii ve třech verzích. Naše Beach je nejlevnější, oproti variantám Coast a Ocean nemá kuchyňku, skříně na oblečení ani elektricky ovladatelnou vyklápěcí střechu. Bez problémů v ní ale přenocují dva dospělí s dětmi, navíc střechu vyklopíte manuálně za dvě minuty a lednička s dřezem vás dole aspoň nebudou tlačit do kolen.

Horní dvoulůžko má lamelový rošt a polstrovanou matraci, spodní sestává z matrace rozložené na sklopených sedačkách. Dva metry na délku, metr padesát na šířku. Prostor jde i zatemnit pomocí roletek. Když mezi temnými krušnohorskými mraky na mžik prosvitne slunce, můžete roztáhnout markýzu srolovanou na boku střechy.

V posuvných dveřích je schovaný skládací stoleček a ve dveřích od kufru dvě kempinkové stoličky. Po nebi kroužící vrtulník Bell 47 z nezapomenutelného seriálu M.A.S.H. je odsud parádně vidět. Hodí se k tomu pivo chlazené v horské studánce. V základní výbavě bohužel není, ale doporučuji si za něj připlatit v konzumu na náměstí.