ODS chce svrhnout Špidlovu vládu, Miloš Zeman připil na Žižkově Šloufovi

Škodí. ODS a její oddaní tribunové – tedy zejména nepokrytě Lidové noviny, v závěsu Mladá fronta Dnes – udělali hrdinou dne Mirka Topolánka. Není nic tristnějšího, než fotografovat šéfa ODS Topolánka na včerejší tiskové konferenci a dávat jejich propagandě, která nemá valnou oporu v realitě, takový prostor. Ale, jak se říká, koho chleba jíš (a inzerci nám dáváš), toho píseň zpívej. „Svrhneme vládu. Škodí zemi“, stojí v titulku, jako kdyby byla vláda opravdu na spadnutí. „ODS na dnes začínající schůzi sněmovny vyvolá hlasování o nedůvěře vládě“, vibruje to v nadtitulku. Skoro by se člověk až lekl… Ale jak známo, co napíší Lidové noviny, se druhý den ukáže jako čiré zoufalství. Schválně!

V obou denících se objektivy fotografů zaměřili zvláště na Topolánka. V Lidových novinách vypadá na snímku Tomáše Krista Topolánkův orlí profil skoro jako ostrý zopák „modrého ptáka“, kterého mají ódeesáci ve znaku. V pozadí rozmlžený místopředseda Petr Nečas tu vypadá jako nedůležitá veličina, přesto právě jeho věta o tom, že „vláda škodí“, papouškují všechny dnešní noviny. V Mladé frontě Dnes, která věnuje tématu pouze rámeček vpravo je zas na snímku Václava Pancera Topolánek přímo „modrým ptákem“ zakryt – pravou rukou si tak trochu zamyšlen víská vlasy.

TIP: Co dělat v případě, že mám exekuci a potřebuji půjčku a jak funguje půjčka bez registru a doložení příjmu nebo nebankovní půjčky bez registru a potvrzení příjmu?

„Šéf Občanské demokratické strany Mirek Toplánek se chystá oznámit, že ODS tento týden vyvolá hlasování o důvěře vládě,“ vysvětluje chvilku-dumku lídra popiska pod fotografií. Právo zvolilo na fotografii Martina Štěrby z agentury ČTK „svatou trojici“ přímo z tiskové konference i s pultíky: Topolánek, Němcová, Tlustý. Také zde je „modrý pták“, tentokrát přímo nad hlavou místopředsedkyně poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové, jen klovnout. Ouvajs! Paní Němcová má tričko, které dává vyniknout jejímu plnému poprsí i rozložitým bokům, jistě upoutá svým mateřským šarmem nejednoho slabého muže…

Opoziční levicové Právo se tématu věnuje na titulní straně ve třech textech. Hned otvírák hlásí: „Dnes začíná klíčová schůze Sněmovny.“ Výborně! Podtitulek dodává: „Špidlova vláda spoléhá, že reformní zákony projdou.“ Druhý textík je bulvárnější: „ODS: Špidlu chceme sundat už tento týden.“ Podtitulek: „Ani s komunisty jí však k tomu hlasy nebudou stačit.“ Ježišmarjá, tak vo co teda de? Do třetice všeho dobrého z našich politických luhů a hájů: „Doufám ve všech deset hlasů unie pro reformu“, říká v titulku rozhovoru na podvalu vicepremiér a šéf US-DEU Petr Mareš. Bůh mu žehnej…

Zimní král, nanicovaný mdlý vánek

Klíč k vládnímu rébusu nabízí komentátor Práva Jiří Hanák, který současné úsilí ODS dává do souvislosti z vratkou pozicí Mirka Toplánku uvnitř ODS. Přisuzuje mu rovněž nelichotivý titul, který je i titulkem komentáře: „Zimní král.“ „Volební kongres ODS bude teprve příští rok. Už dnes by však mohly sázkové kanceláře přijímat tipy, zda předseda občanských demokratů Mirek Topolánek do té doby vydrží ve funkci,“ zahajuje Hanák. A protože se pan Hanák bedlivě dívá na televizi, udělal si z televize i obrázek o jeho šancích: není nad to mít informace zprostředkované nejobjektivnějším z médií!

„Mirku Topolánkovi slušel by už přívlastek Nanicovatý,“ míní a opakuje nejoblíbenější Topolánkovy výrazy, kde se to neurčitostmi jen hemží. Podle Hanáka prostě Topolánek nevypadá právě jako člověk, který by chtěl svrhnout vládu. To Petr Nečas, na kterého popatřilo oko páně Hanáka v neděli na Primě, to je jiný kádr. „Nečas byl agresivní až do krajnosti, místy mantinely přijatelné útočnosti i překračoval,“ píše Hanák. „Co je však důležité, byl připravený, nespoléhal na slova ´netuším´ či ´nevím´,“ pokračuje Hanák a blíže se ke svému trumfu. „Nechtěl bych být špatným prorokem, není však vyloučeno, že jsme viděli nového předsedu ODS,“ píše.

Co by ještě mohlo Topolánka od toho dravce Nečase zachránit, ptáte se? Schválně! „Vyhraje-li vláda hlasování o důvěře, upevní si postavení i sebevědomí. Prohraje-li, bude co?“ zkouší to Hanák. A sám si odpovídá: „Český Zimní král si kdysi nepočínal moudřeji.“ Pro méně chápavé dodávám: Hanák si myslí, že by Topolánek asi udělal lépe, kdyby si do toho moc nehrnul. Ale co když se Hanák mýlí a Nečas zas není takový dravec? Vzpomeňme, jak se „nejprve udělal a potom podělal“, když měl aspirovat na převzetí ministra vnitra. Na to Hanák trochu pozapomněl. Já si myslím, a nechtěl bych být špatným prorokem, není však vyloučeno, slovy Hanákovými, že se z toho Nečas znovu „podělá“.

A potom je cesta otevřena nejen jednomu vánku (Topolánku, tomu „falešnému a prázdnému Topolovi“, slovy Nejvyššího), ale hned ve vichřici se zmítajícím ambiciózním, už teď zmodralým ptákům, kteří mu budou chtít vyklovat obě oči.

Secvičná na Žofín

Pokud vás zrovna nezajímá zápas bývalé Miss Diany Kobzanové, které přešla do protiútoku vůči svému bývalému principálovi Miloslavu Zapletalovi (ano, jde o ty pornofotky v časopisu Leo, kde byla Kobzanová ještě zajímavější než obvykle – tedy nahá), nebo vás nechává klidným, že Čína vyšle 10. října do vesmíru svého kosmonauta, vězte, že Šlouf ještě žije! Je to trochu „stará vesta“, pravda, ale bývalý premiér Miloš Zeman má po drtivé porážce na Hradě stále své skryté kouzlo.

Nevěříte? Zvláště  ve společnosti s bývalým šéfporadcem Miroslavem Šloufem, dodávám, který včera večer slavil v hotelu Olšanka svých – pouhých pětapadesát (člověk by mu hádal víc!). Reportérka Práva Jitka Götzová u toho byla.

„Opálený, odpočatý a s širokým úsměvem ve tváři se včera večer objevil v žižkovském hotelu Olšanka v Praze expremiér a bývalý šéf ČSSD Miloš Zeman,“ začíná svou story. „Byl zjevně nejvítanějším hostem na 55. narozeninách bývalého šéfa poradců Miroslava Šloufa,“ pokračuje a cituje nejmenovaného „kohosi“, který utrousil, že je to „secvičná na Žofín“. Pokud nevíte, o co jde, tak Miloš se chystá tuto neděli také slavit – bude mu o pár let více než Mirkovi (rovných 59 let), zato bude slavit na Žofíně frontálním útokem proti premiéru Vladimíru Špidlovi, s jehož reformou nesouhlasí.

Drbna Götzová, která má vždy zaručené informace, potom ještě popisuje, jak se v závěru párty Miloš pohádal s Pavlem (Dostálem). Vsadil bych se, nechci být špatným prorokem, není však vyloučeno, že jí to potom telefonoval sám Pavel (Dostál), její bývalý redakční kolega. O čem se pohádali?

No, schválně… „Příčinou byla ministrova výzva, ať už expředseda ČSSD konečně nechá svých knížecích rad a mediálních výstupů, a že pokud chce, ať konkrétně něco ve straně udělá,“ píše. Co Miloš odpověděl? „Nemám zájem vést stranu zbabělců,“ řekl (to musel už v sobě mít určitě pár becherů). A co Dostál? „Trhni si nohou,“ řekl údajně. Možná to bylo i něco ostřejšího, když už se nad bájným Žižkovem snesla tma a jen několik opilců v hotelu Olšanka ještě zůstalo…

To už ani drbna Götzová nevydržela. Hezké babí léto!