ODS před volbami upevňuje – podle výzkumů – vedení, žongluje se s lidovci i zelenými

Výzkumy. Vypadá to, že za vším tím humbukem stojí agentura STEM. Před dvěma měsíci nečekaně zvedla preference Straně zelených a – světe div se, ale je tomu tak – dnes i po kavárnách slyšíte, že jsou všichni zelení. Ne strachem, to ne. Ne odvahou, to také ne. Ale jenom trendem, který ředitel Jan Hartl jednoho večera za svitu měsíce vložil do osudu této straně.

Šéf zelených Martin Bursík plní média, a v duelu s premiérem Jiřím Paroubkem to vypadá, jako kdyby už byli všichni tam – tedy ve sněmovně. Jeden detail tu ale chybí: volby budou až v červnu.

Věříte průzkumům? Média jim věří. I dnešní tisk mohutně zveřejňuje nový průzkum, tentokrát od agentury Factum Invenio, v Právu to vidíme jasně: „Pozice sociálních demokratů před sněmovními volbami se podle včera zveřejněné prognózy agentury Factum Invenio mírně zhoršily. Pomohli si naopak lidovci.“

A Mladá fronta Dnes o tom píše: „Největší radost však prognóza, vypočítaná z aktuálních preferencí, udělala lidovcům, kteří se v žebříčku vyhoupli zpět na čtvrté místo. Pokud by volby dopadly podle výpočtů analytiků, měli by ve Sněmovně 26 poslanců.“ Důvod? „Právě v případě KDU-ČSL se přitom výsledky předvolebních průzkumů nejvíce liší. ´V prognóze nepřihlížíme jen k volebním preferencím, ale i k výsledkům posledních voleb, a hlavně k tomu, kolik lidí se skutečně k volbám chystá,´ vysvětlil analytik Jan Herzmann ze společnosti Factum Invenio.“

V okamžiku, kdy píši tyto řádky, oznamuje ale naše oblíbená agentura STEM novou časovanou bombu. Před měsícem to „exkluzivně“ už vyrobila pro Mladou frontu Dnes neprůstřelná agentura SC&C. Chytila se toho dnes agentura STEM.

„Podle průzkumu agentury STEM by v dubnu zůstala KDU-ČSL před branami dolní parlamentní komory. Se ziskem 4,9 procenta by nepřekonala pětiprocentní hranici, kterou potřebují politické strany k průniku do Sněmovny. Vládní ČSSD si oproti březnu lehce pohoršila, nyní ztrácí na ODS více než pět procentních bodů,“ píší novinky.cz. Jo, a zelení mají od Hartla již přes 10 procent.

Zlé jazyky tvrdí, že je to jasná manipulace. Ne, že by se něco falšovalo. Ale přihodit někomu nějaké to procento v rámci statistické chyby, proč ne? Lidé se najednou probudí, média se probudí a příští měsíc už to ani nemusí být statistická chyba, že? Oni si potom u nás všichni objednají další výzkum, a za ten my si (tedy nějaké hypotetická vážená agentura, která jistě nepatří pana Hartlovi) trošku přilepšíme na kontě. Žijeme přeci v kapitalismu: obchoduje se tu se vším, i s výzkumy…

TIP: Jak funguje půjčka bez příjmu nebo třeba online půjčka ihned?

O jedné věci se tu také nemluví: není tahle hra tak trochu hrou na voličskou účast? Jak známo, spekulace se zelenými je otázkou účasti voličů, kteří mají v jejich případě tendenci se voleb neúčastnit. Zúčastní se kvůli médiím a Janu Hartlovi? Těžko říct. „Pokud přijde k volbám přes šedesát procent voličů, budou z toho těžit hlavně ČSSD a zelení. Naopak nižší volební účast, kolem padesáti procent, by nahrála spíše komunistům, lidovcům a také ODS,“ cituje Mladá fronta Dnes ředitele Herzmanna. „Mají totiž více skalních příznivců a ti se k volbám vypraví v každém případě,“ vysvětlil Herzmann listu.

Takže jako v loterii. Někteří vždy vyhrají, jiní jenom (možná), když přijdou další.

A co jinak? Všichni zdrávi? „Lépe bylo!“ pravil dnes starší pán v tramvaji. Otázka zní, jaké „bylo“ myslel. Faktem je, že míra apatie (snad kromě těch nečekaně vybuzených zelených ambicí) je v české společnosti přímo úměrná snad jenom růstu HDP. Že by to s tím nějak souviselo?

V sobotním rozhovoru pro Mladou frontu Dnes o době, ve které žijeme, promluvil filmový režisér Jiří Menzel.

Vy totiž pořád jen kritizujete. Z čeho jste byl naopak za poslední léta nadšený? No že šel rudoch od válu! Ale pak se ukázalo, že zas až tolik nešel. Měl jsem pocit, že když zmizí komunisté, tak se spousta věcí zjednoduší. A ona to není zas až tak pravda. Byl jsem naivní pitomec. Už víte, koho budete volit?

TIP: Co nabízí obchod Bonmoto?