Omeleta se zeleninou – nejlepší recept

Omeleta se zeleninou je nejen chutnou, ale také zdravou volbou pro snídani. Toto jednoduché a rychlé jídlo nabízí řadu výhod, včetně bohatého obsahu živin a možnosti uplatnění různých druhů zeleniny dle vaší preference.

Přidání zeleniny do omelety má několik výhod:

 1. Nutriční hodnota: Zelenina je bohatá na vitamíny, minerály a vlákninu, což přidává do omelety dodatečnou nutriční hodnotu. Různé druhy zeleniny mohou přinést různé výhody, jako například vitamín C z papriky nebo železo ze špenátu.
 2. Chuť a textura: Zelenina přidává do omelety zajímavé chutě a textury. Kombinace měkkého vajíčka s křupavou nebo šťavnatou zeleninou vytváří lahodnou a pestrou chuťovou paletu.
 3. Nízkokalorická volba: Většina zeleniny je relativně nízkokalorická, což znamená, že můžete omeletu zdravě obohatit, aniž byste zvýšili kalorický obsah pokrmu příliš.
 4. Vizuální atraktivita: Barevná zelenina dělá omeletu atraktivní na pohled. Oči také jedí, a pokud je pokrm vizuálně přitažlivý, může to zvýšit vaší chuť k jídlu.
 5. Diverzifikace pokrmu: Přidáním různých druhů zeleniny můžete udělat omeletu různorodější a zajímavější. Můžete experimentovat s různými kombinacemi podle svých preferencí.

Do vaječné omelety můžete přidat různé druhy zeleniny podle vaší chuti. Mezi oblíbené možnosti patří:

 1. Papriky – červené, zelené, žluté nebo oranžové papriky přidávají sladkou chuť a krásnou barvu.
 2. Rajčata – čerstvá rajčata nebo sušená rajčata mohou omeletě dodat šťavnatost a chuť.
 3. Houby – žampiony nebo jiné druhy hub přidávají omeletě bohatou a masitou chuť.
 4. Špenát – čerstvý nebo zmrazený špenát přidává do omelety zdravou zeleninu a vlákninu.
 5. Cibule – cibule může omeletě dodat pikantní chuť a texturu.
 6. Brokolice – vařená nebo dušená brokolice může být skvělým doplňkem omelety.
 7. Avokádo – avokádo přidává krémovost a zdravé tuky do omelety.

Můžete experimentovat a kombinovat tyto ingredience podle svého vkusu a preference.

TIP: Pokud jste milovníkem zeleniny, zkuste si připravit dokonalou pečenou zeleninu.

Omeleta se zeleninou – ingredience

 • 2 cibule
 • 2 zelené papriky
 • 2 červené papriky
 • 500 g rajčat
 • 2 stroužky česneku
 • tymián
 • 1 dl oleje
 • 12 vajec
 • sůl
 • mletý pepř

Omeleta se zeleninou – postup

 1. Zeleninu očistíme, umyjeme a pokrájíme na kolečka. Rajčata pokrájíme na silnější kolečka (můžeme je i oloupat) a česnek prolisujeme.
 2. Na rozehřátém oleji osmažíme pokrájenou zeleninu, kterou dochutíme solí, pepřem a tymiánem. Část čerstvé zeleniny necháme na ozdobení. Dusíme na slabém plameni asi 15 minut.
 3. Vejce rozšleháme vidličkou a na části udušené zeleniny postupně pečeme jednotlivé omelety. Dáváme pozor, abychom je příliš neupekli, aby si zachovali pěknou zlatistou barvu.
 4. Upečené omelety vyklopíme na mělký talíř, pokapeme trochou horkého oleje, ozdobíme zbývající pokrájenou zeleninou (rajčata, paprika, cibule).
 5. Omeletu podáváme teplou, ale je chutná i studená.

Celkově řečeno, zelenina přidává do omelety nejen zdraví, ale také chutný a pestrý prvek. Je to skvělý způsob, jak začít den s vyváženou snídaní, která dodá energii a poskytne tělu důležité živiny.