Operační systém macOS Catalina by mohl dorazit již v pátek 4. října

Většiny softwarových aktualizací představených během červnové vývojářské konference WWDC jsme se již dočkali. Na iPhone již dorazil iOS 13, iPad se o několik dní později dočkal svého iPadOS a pozadu nezůstaly ani Apple Watch se svým watchOS 6. Na svou dávku softwarových vylepšení naproti tomu stále čeká Mac, ale i to by se mohlo brzy změnit – macOS Catalina by mohl dorazit již za týden, konkrétně v pátek 4. října.

Ačkoli nebylo datum vydání nového macOS oficiálně sděleno, vyzradil jej sám Apple. Server MacRumors odhalil, že vydání aktualizace na 4. října nepřímo slibuje sekce věnovaná herní platformě Apple Arcade v rámci stránky o operačním systému macOS Catalina na dánské odnoži webu Applu.

Web sice explicitně datum 4. října nezmiňuje coby datum uvedení Cataliny do ostrého provozu, ale uvádí jej jako datum spuštění Apple Arcade na Macu. Dá se přitom očekávat, že stejně, jako tomu bylo na iOS, i na Mac dorazí nová herní platforma spolu se softwarovou aktualizací. Apple se ostatně nijak netají tím, že požadavkem pro přístup k Apple Arcade je právě macOS Catalina.

Stále je samozřejmě možné, že šlo jen o chybu jednotlivce a na dánském webu se objevilo nesprávný datum. Pravdou je, že páteční termín vydání aktualizace je velmi neobvyklý. Apple aktualizace obvykle vydává v pondělí či úterý. V pátek naposledy dorazila legendární aktualizace na systém OS X Snow Leopard, přičemž od té doby uplynulo již 10 let.

Může se stát i to, že Apple systém macOS Catalina vydá již začátkem týdne a herní služby Apple Arade se dočkáme skutečně až v pátek 4. Jen těžko se ale hledá důvod, proč by Apple službu Arcade nevydal již spolu s aktualizací macOS.

Ať nová Catalina přijde kdykoli, jisté je, že dočkáme celé řady větších i menších novinek. Velkou změnou je konec legendárních iTunes, které nahradí trojice specializovaných aplikací Hudba, TV a Podcasty.

Vítanou novinkou pak bude také možnost snadno připojit iPad a využívat jej coby druhý monitor, nová aplikace „Find My“ umožňující lokalizovat svá zařízení i své přátele a vylepšení se dočkají také některé systémové aplikace včetně Připomínek a Poznámek.