Kutnohorské pivo už znovu stočili do lahví a sudu

dsc-8181-1364289728-8996066

Koncem loňského roku zveřejnil Vdenik.cz sérii kreslených vtipů z historie kutnohorského pivovaru. Obrázky se staly pro některé čtenáře vyloženě sběratelským artiklem.

Ačkoliv vtipy visí v nejednom provozu na kutnohorsku, někdy i zarámované, pro většinu místních šlo o pouhý výkřik do tmy a jen málokdo věřil o skutečnou obnovu tradice vaření piva v Kutné Hoře. Všichni říkali, že myšlenka zůstane prý maximálně pověšená na zdi,“ usmívá se kutnohorský zastupitel Martin Starý, který však coby jednatel obnovené společnosti Pivovar Kutná Hora připravil skeptikům velké překvapení.

Do Kutné Hory se vrací tradiční lorecké pivo, které bude v licenci firmy Pivovar Dačický s.r.o. vyrábět staronová společnost Pivovar Kutná Hora, spol. s.r.o.. Její malý pivovárek by měl stát zhruba za rok v zahradnictví Timmer, co by kamenem dohodil od toho původního v Lorci. Ten byl jako třetí nejstarší pivovar v českých zemích založen již v roce 1573, ale po několika staletích nedávno přišel jeho smutný a devastující konec. „Zatím bude pivo vařeno v Pivovaru Chotěboř, ale podle tradiční receptury a pod přísným dohledem poslední sládkové kutnohorského pivovaru, paní Růženy Jiránkové,“ popisuje nynější stav Martin Starý a pokračuje: „Koncem května už by se měl v kutnohorských hospodách a restauracích točit světlý ležák stejné chuťi, jako bylo původní pivo Dačický.

První várka kutnohorského piva, zatím karamelového speciálu v omezené sérii, je po tříleté odmlce opět na světě, a to jak v sudovém, tak lahvovém provedení.“ Vedení pivovaru věří, že si pivo vařené podle původní receptury najde cestu zpět na stoly patriotů a milovníků tohoto zlatého moku ze stříbrného města.