Plyn, vodní děla, dělbuchy… CzechTek se zvrhl v bojiště

Tanec. A je to tady zase. Ano, stává se z toho hezká okurková tradice: v létě se sejde nějaká tisícovka mladých sympatických a hodně odpočinutých (feťáků, říkám já!), aby si na nějakém schovaném pozemku zatancovala a zlá krutá a pod politickým tlakem vybuzená policie (která tolik připomíná mlátičky z palachiády, že?) je za to zmasakruje „hlava nehlava“.

Takhle nějak (nebo ne?) prezentuje většina médií akci, která se tento víkend odehrála na Tachovsku, a televize o tom v sobotu i v neděli přinesla obrázky, že by se lecjaký americký akční film mohl jít zahrabat. Politici se předhánějí: dokonce i prezident Klaus je „znepokojen“, premiér Paroubek zase „spokojen“. Kdo je pro, a kdo je proti?

Volí dredaři a smažky ODS?

Jelikož v této zemi vládne protivládní aliance Mladá fronta Dnes-Lidové noviny, která modeluje celou akci jako velký skandál, nelze se divit, že jediný názor, který se snaží celou věc vidět jinak, logicky reprezentuje pouze (značně provládní) Právo a (povětšinou i jindy rezervované) Hospodářské noviny.

Poslední ze jmenovaných listů také nevěnuje celé akci hlavní materiál, ale „odbývá“ to sloupkem: uvnitř už ale gradují fotografie a analýzy tématu. Podívejme se na titulky: „Policie zasáhla: 100 raněných“ (MfDnes), „Plyn, vodní děla, dělbuchy (Lidové noviny), „CzechTek se zvrhl v bojiště“ (Právo), „Policie je pod tlakem po zásahu na technoparty“ (Hospodářské noviny).

Po razantním zásahu proti dvanáctému ročníku největší tuzemské technoparty CzechTek čelí policie silné kritice. Proti největší akci pořádkových jednotek od zasedání NATO v Praze v roce 2002 se postavili nejen ochránci lidských práv, ale také prezident Václav Klaus. Premiér Jiří Paroubek a ministr vnitra František Bublan ho naopak hájí,“ píší Hospodářské noviny.

Je vůbec zajímavé sledovat, jak se pravidelně v Česku veřejnost rozdělí na kritiky a podporovatele: Copak by asi dělala ODS, kdyby musela řešit takový problém jako ČSSD někde v Mlýnci? S ohledem na jejich bojovné (a často i s odvolávkou na nacistické) příměry bych tedy očekával, že ODS a jejich čestný prezident bude zásah považovat za adekvátní: nikoliv, opak je pravdou.

TIP: Jak funguje studentská půjčka nebo nejlevnější půjčka?

Máme tu tedy podle médií vlastně autoritářskou policii ČSSD (rozuměj komunistickou, i když byl Bublan disident) a fakticky liberální opozici, která by si šla na technoparty zatančit. Jakpak se to snáší s přátelstvím ODS a britské Konzervativní strany:ta přece takové akce ve Spojeném království zakázala! Nebo se ODS hodí konzervativní přístupy jenom ve vztahu k uprchlíkům, Evropské unii a minoritním akcionářům? Bojovní technopártaři již volají před vládními budovami po demisi Bublana i Paroubka: Co to je, proboha, za společnost, kde dredaři a smažky volí ODS?

„Zásah byl nesmyslný, neprofesionální, vyvolal krizi, aniž technařský problém vyřešil. Vládě nasadil škrabošku husákismu,“ píše v Mladé frontě Dnes dramatik Karel Steigerwald v duchu ódeesácké linie. „Útoky policie na shromážděné obyvatelstvo jsou v demokratické zemi vždy problematické. Zejména když se obyvatelstvo chová nenásilně. Útoky, omlouvané tím, že shromáždění obtěžuje hlukem či páchá škody na pozemcích, nepřinesou nikdy nic dobrého,“ dodává.

Ke cti listu slouží, že se pokusil alespoň prezentovat názory ze dvou táborů, a taky jeden hlas lidu. Názor listu ale reprezentuje dramatik Steigerwald.

Kdo to nejvíc odnesl?

Jelikož Mladá fronta Dnes v titulku píše, že bylo 100 zraněných, stojí za to se zeptat, kdo byl mezi zraněnými. „Při několikahodinové policejní operaci bylo zraněno sto lidí, policistů i tanečníků,“ píše list. Aha, a kolik tam a kolik tam? Na titulní straně se to nedozvíme.

Na straně 2 se dozvídáme více: „Podle administrátorky Fakultní nemocnice v Plzni Niny Müllerové byli čtyři účastníci technoparty s pohmožděninami ošetřeni ambulantně, jedna dívka v nemocnici zůstává se zlomenou nohou a další člověk na chirurgii s tržnou ránou. Po zákroku bylo zraněno i 47 policistů. Nejvážnější je stav policisty, který dostal podle svědků ránu kamenem za krk. Vypadalo to na poranění páteře, měl necitlivé nohy.“

Takže policisté to odnesli více? 6 technopártařů : 47 policistů? To nemohli být zas tak mírumilovní dredaři a smažky! Jeden člověk zemřel. „Cestou na technoparty zemřel dvaadvacetiletý muž z Kladna. Přejel ho kamion poblíž Janova u Plané, několik kilometrů od party, na kterou šel pěšky. Kamion po nehodě ujel,“ píše MfDnes.

Deník Právo počet zraněných vyčísluje na 80 lidí. „Podle údajů lékařské záchranné služby bylo ošetřeno na 35 technařů, z nichž 15 skončilo v nemocnicích s lehkými zraněními. Jeden mladík utrpěl zlomeninu čelisti, další mají rozbité obličeje, tržné rány od obušků, modřiny. Nicméně mnoho z nich se ošetřit nenechalo a jiní zase se zraněním utekli. Jiří Soukup ze západočeské policie uvedl, že při zásahu došlo ke zranění 47 policistů, z toho pěti těžce a jeden má asi poraněnou páteř,“ píše.

Takže technopártářů bylo více, něco kolem 50 lidí, ale počet policistů sedí, i ta vážná zranění. Nad počtem zraněných se pozastavuje komentátor Práva Pavel Verner. „Zraněných je zhruba stejný počet na obou stranách, což je překvapivé, když policisté měli výhodu ochranných pomůcek, vodních děl a slzného plynu, o výcviku nemluvě. Co si tedy budeme povídat, účastníci technoparty měli daleko do mírumilovných demonstrantů proti totalitě, a Bublanovi policisté (zasahující pod dohledem státního zástupce) měli daleko do bolševických mlátiček z Národní třídy,“ píše.

„Událost měla (a mohla mít daleko víc) nejen rozměr bezpečnostní a právní, ale taky politický. Když dal premiér Paroubek svému ministru vnitra zelenou pro rozehnání technoparty, zahrával si na samé hraně se svou kariérou a osudem své politické strany,“

pokračuje Verner, který evidentně svému premiérovi fandí. Pokud byste si to mysleli jenom napůl, na závěr to píše Verner naplno: „Paroubek se z odpovědnosti mohl dopředu vyzout nějakým neslaným nemastným doporučením k dodržování zákonnosti, veřejného pořádku a zároveň lidských práv a počkat si stranou, jak to dopadne -ostatně, má dovolenou.

A kdyby to dopadlo moc špatně, předhodit ministra vnitra a sám být muzikant. Naštěstí to neudělal a respektoval, co přikazoval zákon.“O tom, co se skutečně stalo, se patrně dozvíme až později. Již dnes má ale mnoho lidí jasný názor, zejména ti z tanečníků, kteří slouží za „užitečné idioty“ právě teď před ministerstvem vnitra, kde začaly další protesty. A budou další ve středu. Stejně jako již byly v neděli. Loni to byl začátek konce Stanislava Grosse. Teď je to začátek čeho?

TIP: Co nabízí Svět plodů?