Podomní prodejci i přes zákaz nabízejí své služby

Podomní prodej je na území města Bíliny zakázán, pochůzkový prodej je na veřejných prostranstvích města Bíliny zakázán. To je výňatek z nařízení Rady města z března 2015. Přesto se stále najdou lidé, kteří nařízení nerespektují a pokouší se uzavřít různé smlouvy nebo cokoli prodat.

“Poslední takový případ jsme zaznamenali v dubnu na Pražském Předměstí. Tam se prodejci pokoušeli lidem v panelovém domě nabídnout služby dodavatele elektřiny a plynu,” uvedl ředitel Městské policie Bílina Petr Kollár. Situaci však viděl strážník ve svém volnu a přivolal hlídku městské policie.

“Prodejci zřejmě o zákazu prodeje dobře věděli, protože z místa ihned utekli,” doplnil ředitel. V případě, že lidé uvidí na ulici nebo v domech někoho nabízet služby či něco prodávat, měli by se obrátit na strážníky. Prodejcům hrozí pokuta až do výše pěti tisíc a vykázání z místa. Pokud s pokutou nebudou souhlasit nebo se bude přestupek opakovat, vše bude řešit přestupková komise ve správním řízení. Tam už hrozí pokuta o mnoho vyšší.

Co je podomní a pochůzkový prodej?

Podomní prodej je nabídka prodeje zboží nebo nabídka poskytování služeb, kdy je bez předchozí objednávky nabízen prodej zboží nebo je nabízeno poskytování služeb osobami potencionálním uživatelům v objektech určených k bydlení.

Pochůzkový prodej je nabídka prodeje zboží nebo nabídka poskytování služeb, u kterého nedochází k umístění prodejního zařízení nebo zboží, je provozovaný formou pochůzky, při níž je potencionální uživatel zboží nebo služeb vyhledáván prodejcem z okruhu osob na veřejném prostranství.

Sbírky mohou dostat výjimku

Rada města Bíliny může udělit výjimku ze zákazu podomního a pochůzkového prodeje na území města Bíliny, a to na základě žádosti žadatele. Takovou výjimku mohou dostat například organizátoři různých charitativních sbírek, kteří v ulicích prodávají třeba magnetky nebo přívěsky. Ti musí uvést místo, kde budou sbírku pořádat, datum pořádání a další povinné informace.

Na tomto základě mohou dostat výjimku. Při sbírce samotné pak musejí být řádně označeni a kasička musí být zapečetěná. Pokud výjimku od Rady nedostanou, nesmí ani tyto organizace ve městě sbírky pořádat.

TIP: Na levné nákupy oblečení a vybavení do bytu jako doplňky, ložní prádlo, nádobí a další, lze využít čínský e-shop Wish.