Applu se skryté zpomalování starších iPhonů vymstilo. Ve Francii dostal pokutu 25 milionů eur

Už mnoho let se v zásadě za normální považuje zpomalování iPhonu s tím, jak stárne. Apple v roce 2017 přiznal, že se na tomto efektu částečně přímo podílí, jelikož softwarově záměrně snižuje výkon zařízení kvůli ochraně baterie i ostatního hardwaru.

Ve Francii si za původní netransparentnost této praktiky Apple vysloužil pokutu ve výši 25 milionů eur (zhruba 625 milionů korun).

Oficiální oznámení Applu o tom, že skutečně zpomaluje starší zařízení, se pochopitelně setkalo s velkou vlnou kritiky a objevily se také žaloby. I když to firma uvěřitelným způsobem ospravedlnila, stále celá záležitost působila jako potvrzení snah o úmyslné poškozování starších zařízení se záměrem zvýšit prodeje nových.

Proti Applu se tak kvůli nedostatečné komunikaci s uživateli obrátily pokusy životnost iPhonů naopak prodloužit.

Ze stejného důvodu, totiž za skrytí informace, že instalace nové verze iOS může starší zařízení zpomalit, má nyní zaplatit pokutu. Ta je výsledkem vyšetřování Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž, spotřebu a potlačování podvodů, státního orgánu, který je součástí francouzského Ministerstva hospodářství. 

Jak je uvedeno v tiskové zprávě DGCCRF, vyšetřování konkrétně ustanovilo pochybení Applu u dvou verzí iOS, 10.2.1 a 11.2 a u iPhonů 6, SE a 7.

Ačkoliv jako důvod zpomalení uznalo upravenou dynamickou správu baterie chránící telefony před vypínáním při velké zátěži, jednoznačně rozhodlo, že výrobce měl o tomto chování uživatele hned informovat.

Apple se hned po přiznání svého počínání v roce 2017 omluvil a v novějších verzích iOS uživatelům umožnil umělé omezování výkonu zařízení vypnout. Cílené omezování výkonu Applem přitom není jediný důvod, proč jsou starší zařízení pomalejší.

Novější verze iOS také neustále zvyšují svou komplexitu, takže i přes možnou skvělou optimalizaci vyžadují lepší komponenty.