Posílení konkurenceschopnosti české ekonomiky a snížení daní

PRAHA – Ekonomická kampaň byla hlavním bodem tiskové konference Cesty změny. „Posílení konkurenceschopnosti české ekonomiky, snížení daní, reforma vzdělávání, investice do infrastruktury či práce pro všechny – to jsou některé body hospodářského programu nové politické strany Cesta změny, které je nutné splnit, aby se české hospodářství ozdravilo a mohlo konkurovat zemím Evropské unie,“ píše agentura ČIA

Jiří Lobkowicz, předseda Cesty změny, řekl, že současná sociálně demokratická vláda sice udělala mnoho dobrého, ale také mnohé zanedbala. „Stimulace poptávky, státní intervence či oslabování koruny, na které se soustřeďuje vláda, nejsou základem pro dlouhodobě udržitelný růst,“ řekl podle ČIA Lobkowicz. Růst může podle Lobkowicze zajistit pouze dokončení privatizace a demonopolizace dosud monopolních odvětví či výrazné zvýšení konkurenceschopnosti růstem produktivity při vysokém tempu inovací. Lobkowicz míní, že výše daňové zátěže nejen fyzických ale i právnických osob v ČR momentálně neodpovídá fázi cyklu vývoje české ekonomiky.

Základní návrhy v obalsti daní formuluje CZ následovně: snížení základní daňové sazby z 15 na 10 procent a maximální sazbu z dnešních 32 na 20 procent. U vybraných skupin produktů a služeb (zdravotnictví, ekologie a bytová výstavba) by se pak zavedla nulová daň z přidané hodnoty, u ostatních skupin by se sjednotila na hodnotě 16 procent.CZ by rovněž chtěla prosadit větší investice do vzdělání, do rozvoje infrastruktury, do budování informační společnosti. „Chceme rychlejší rozvoj zejména elektronického obchodu a v blízké budoucnosti i zavedení elektronické vlády,“ zdůraznil podle ČIA Lobkowicz. To by v praxi znamenalo, že by se většina úkonů mezi orgány státní správy a samosprávy i mezi občany a úřady odbývala elektronickou cestou. Předseda Jiří Lobkowicz včera podle Hospodářských novin uvedl, že spoluautorem ekonomického programu strany je ekonom Jan Švejnar.

Cesta změny by ráda podle Mladé fronty Dnes na svou kandidátku ráda získala i bývalého studentského vůdce Martina Mejstříka, ale jednání s ním zatím neskončila.