Poslanci KSČM a ODS zabránili ve sněmovně vystoupit senátorovi

PRAHA – Dosud bezprecedentní se stalo skutkem. V dějinách Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se to dosud nestalo: ani napodruhé včera poslanci neumožnili vystoupit senátoru Martinu Mejstříkovi (nezávislý, zvolený za Cestu změny), který přišel dolní komoru informovat o postoji Senátu České republiky k navrhovanému zákonu o zásluhách bývalého československého prezidenta Edvarda Beneše. Ačkoliv poslanci, kteří se proti vystoupení postavili, byli „napříč stranami“, nejvíce jich bylo z KSČM a ODS.

Předseda KSČM Miroslav Grebeníček odůvodnil odmítavý postoj komunistů k vystoupení senátora Mejstříka ve včerejším Radiožurnálu slovy: „Pokud se týká KSČM, tak je to až jeho velmi primitivní a tupý antikomunismus, který já prostě nehodlám akceptovat.“ Dnešní Právo cituje předsedy poslaneckých klubů KSČM a ODS Václava Exnera a Petra Nečase, kteří tím údajně dali najevo postoj k Mejstříkovu „nepřiměřenému vystoupení v Senátu při jednání o zákonu“. Senátor Mejstřík označil chování dolní komory za „jistý znak zbabělosti“.

Na protest proti postupu poslanců opustili včera další dva senátoři – Alexandr Novák (ODS) a Václav Jehlička (nezávislý) sněmovnu. Postup vůči svému kolegovi považují za „políček Senátu“.

Sněmovna včera zákon o prezidentu Edvardu Benešovi prosadila.