Pozoruhodné designérské koncepty legendární Lady Nivy

Ruská terénní čtyřkolka Lada Niva vypadá více méně stejně už čtyřicet let. Čas od času se objeví různé designérské návrhy nebo bizarní koncepty. Jak vidí Ladu Nivu fanoušci, návrháři i počítačoví grafici?

Padesáté výročí

Ačkoli Lada 4×4 slaví teprve čtyřicáté výročí, je tu návrh na „padesátku“. Designér Dennis Ponyatov z Togliatti se inspiroval moderními liniemi a Volkswagenem California. Jeden z jeho návrhů obytné Nivy se jmenuje stejně jako německý „obývák na útěku“. Oba koncepty mají prolisy ve tvaru X, typické pro dnešní modely Lady.

Moderní drsňák

Po boku Lady 4×4 se vyrábí sesterský Chevrolet Niva. Koncept druhé generace představila automobilka už v roce 2014. Kromě drobných změn ve výbavách současné Chevy Nivy se nic nového nestalo. Drsný terénní nástupce s oblými tvary tak nejspíš zůstane ještě chvíli u ledu.

Nabourané auto

Jak by klasická Lada 4×4 vypadala v rouše moderního SUV? Podle některých asi jako auto po nehodě. Moskevský koncept z roku 2008 ukazuje moderní „třídvířko“. Designéři se při návrhu nejspíš inspirovali japonským konceptem Mazda Kazamai. Karoserie futuristické Lady sází na aerodynamiku. Tomu odpovídají i miniaturní zpětná zrcátka. Prototyp se nedostal do sériové výroby a zůstal jen designérskou hříčkou.

Kulaté vajíčko

Studio Hexxen zase vidí Nivu trochu jako vajíčko. Návrh karoserie sází především na zakulacené čisté linie. Počítačový koncept si zachovává tradiční proporce, které úpravce modernizoval. Nechybí tedy sdružené blinkry a denní světla nahoře, kulaté světlomety ladící s maskou, zadní „výdechy“ na sloupcích a zaoblené světlomety. Mnozí považovali tento koncept za novou generaci 2018. Pravdou ale je, že ještě minimálně čtyři roky zůstane Lada 4×4 stejná.

Brazilský střídmý pohled

Návrhář Irmao do Decius viděl Nivu střídmě už v roce 2010. Jeho grafický návrh počítal s dárcovskou platformou Dacie Duster. Nové levné SUV z Ruska mělo být podle brazilského designéra pětidveřové i třídveřové. Ke kulatým světlům a horním blinkrům přidal mlhovky. V rámci modernizace nahradili plastové nárazníky původní hliníkové.