Rekvalifikace – podmínky, nárok, zkušenosti

Stručný popis problému: Nedokončení rekvalifikace z důvodu nástupu do práce a možnosti opětovné rekvalifikace. Dotaz na naši poradnu: Dobrý den syn nedokončil rekvalifikaci z důvodu nástupu do zaměstnání ovšem bohužel firma ho záhy propustila a po dotazu na UP o možnosti další rekvalifikace mu bylo sděleno že mu další neumožní a že nástup do zaměstnání není důvod k ukončení rekvalifikace. Chci se zeptat jak to tedy vlastně je. Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den, z Vašeho dotazu usuzujeme, že si nejste jistý, zda má syn možnost nastoupit na další rekvalifikaci a zda je nástup do zaměstnání důvodem k ukončení rekvalifikace.

K tomuto sdělujeme, že na rekvalifikaci není právní nárok. Rekvalifikace se uskutečňuje na základě dohody mezi úřadem práce a uchazečem o zaměstnání nebo zájemcem o zaměstnání.

Úřad práce nemá povinnost rekvalifikaci nabídnout a uskutečnit, záleží vždy na posouzení úřadu práce, zda konkrétnímu uchazeči či zájemci o práci rekvalifikaci nabídne a uhradí. Není nijak limitována doba, po kterou by měl být uchazeč o práci v evidenci úřadu práce před nástupem do rekvalifikace, ani není stanoven počet rekvalifikací, které by mohl jeden uchazeč absolvovat.

To, že úřad práce nyní synovi nepovolí další rekvalifikaci, nemusí ve skutečnosti souviset s tím, že syn předchozí rekvalifikaci zřejmě předčasně ukončil z důvodu nástupu do zaměstnání.

V dohodě o rekvalifikaci, kterou syn s úřadem práce uzavřel, by měly být uvedeny důvody, pro které bylo možné rekvalifikaci ukončit. Máme za to, že nástup do zaměstnání je vážným důvodem pro ukončení rekvalifikace. Navíc dle informací z internetového portálu MPSV je skutečně možné rekvalifikaci z důvodu nástupu do zaměstnání předčasně ukončit.

Rozhodně však nedokončení rekvalifikace nezakládá nárok na automatický nástup na další rekvalifikaci, aby si ji syn skutečně dokončil.

Syn samozřejmě může nyní úřad práce o novou rekvalifikaci požádat, nicméně nelze ji nijak nárokovat a pouze úřad práce zhodnotí, zda synovi rekvalifikaci umožní.