Pravý turecký chléb – nejlepší recept

Turecká kuchyně je známá svou bohatou paletou chutí a tradicí, a jedním z nejoblíbenějších pokrmů, který se často podává, je pravý turecký chléb, známý také jako pita chléb. Tento chléb je v Turecku základním prvkem mnoha jídel a má jedinečnou texturu a chuť. Pokud máte chuť na autentický turecký zážitek v domácí kuchyni, neváhejte si připravit tento chléb sami!

Pravý turecký chléb, často nazývaný pita chléb, je oblíbeným pečivem nejen v Turecku, ale i po celém světě. Jeho křupavá vnější kůrka a měkký, pružný střed ho dělají ideálním doplňkem k různým pokrmům, jako je gyros, kebab nebo hummus.

Co je však ještě lákavější, je jeho relativní snadnost přípravy doma. Můžete si užít výbornou chuť tohoto tureckého chleba připraveného z čerstvých ingrediencí přímo ve vaší vlastní kuchyni. Následující recept vám ukáže, jak to udělat.

Suroviny:

 • 500 g polohrubá mouka
 • 250 ml teplé mléko
 • 100 ml teplá voda
 • 10 g čerstvé droždí
 • 1 KL krystalový cukr
 • 3 PL olivový olej
 • špetka soli 

Postup:

 1. Do teplé vody nasypeme cukr a počkáme dokud se roztaví. Přidáme droždí a počkáme, dokud se nám udělá kvásek.
 2. Mouku smícháme se solí a zalijeme tuto směs teplým mlékem. Přidáme kvásek a nakonec olivový olej. Vyhnete hladké těsto.
 3. Necháme ho odstát cca 45 minut na teplém místě.
 4. Rozdělíme si těsto na 12 kuliček a zpracujeme v bulky, které necháme ještě cca 20 minut kynout.
 5. Pak z takto nakynutých bulek vytvarujeme placku a pečeme je na suché pánvi nebo plotně. Upečené je ukládáme na sebe.
 6. Podáváme k různým omáčkám, masu nebo jen tak k horkému čaji nebo kávě.

Pravý turecký chléb, známý jako pita chléb, je lahodný pokrm, který můžete snadno připravit i doma. Jeho jedinečná chuť a textura ho činí ideálním doplňkem k různým pokrmům, ať už se jedná o tradiční turecká jídla nebo oblíbené mezinárodní lahůdky.

S tímto receptem a trochou cviku budete moci vytvořit pravý kousek Turecka přímo ve své vlastní kuchyni. Nebojte se tedy pustit do péče o tento výtečný chléb a dopřejte si autentický chuťový zážitek.