PREMIÉRA: Jeepy jsou pořád fešáci do terénu

Automobilka Jeep zahájila svoji SUV ofenzívu představením rovnou tří nových modelů. Do Bělé pod Bezdězem přivezla nový Renegade, Cherokee i Wrangler a my byli u toho.

Víte, jak vzniklo pojmenování Jeep? Vychází ze severoamerické slangové zkratky G.P. (General Purpose), což lze přeložit jako všeobecné, všestranné využití. Tím se výrobce řídí už od roku 1941 a dnes nabízí modelové portfolio složené z vozů SUV a off-roadů, přičemž každý z nich má čelní masku se sedmi mřížkami. Víte proč? Odpověď najdete v SUV Magazínu.

Kompaktní Renegade přichází se žhavou novinkou pod kapotou. Jde o modulární benzinový motor s přímým vstřikováním, který je možné dále rozvíjet, případně spárovat s elektromotorem. Nový přeplňovaný agregát pracuje se třemi nebo čtyřmi válci, využívá vodního mezichladiče stlačeného vzduchu integrovaného do sacího koše a turbodmychladla s regulací tlaku pomocí obtokového ventilu, což má za následek rychlejší reakci na změny.

Nejmenší Jeep dostal nové světlomety včetně diodových lamp a svěží masku chladiče, kterou si nasadí postupně i další modely z rodiny. Změny se dočkalo také otevírání kufru, které teď nabídne více ergonomie. Krátce jsme usedli za volant a vyzkoušeli malý off-road v akci, je svižný a stále mu v krvi koluje DNA značky Jeep.

A co další jeepy? Wrangler a Cherokee? Jízdní dojmy najdete v SUV Magazínu 1/19.