Premiéru Stanislavu Grossovi nevěří 80 procent lidí, ať odstoupí!

Popularita. Nejpopulárnějším v této zemi byl kdysi Stanislav Gross, dnešní premiér České republiky, dříve ministr vnitra. Jeho popularita neuhasíná, zdá se ovšem, že je na úkor jeho jindy tolik váženého jména. Všechny české noviny se zabývají již téměř měsíc kauzou, která se dá shrnout v otázce: Kde vzal premiér peníze na byt? Tato otázka přetloukla lednový výstřel s jiným dotazem: Proč založil premiér komando Mlýn? Vypadá to, že novináři se rozhodli ve svém mlýně semlít nikoliv pouze jeho byt, ale celého Grosse, zvaného onehdy „baby“. Babyho mele novinářský mlýn! Vypadá to někdy dokonce, že premiéru Grossovi dnes v novinách zvoní hrana!
Takže, když si dnes otevřete noviny, vidíte titulky, které vyzývají zdánlivě nejmocnějšího muže v zemi přímo k demisi: „Průzkum LN: Ať Gross odstoupí! (Lidové noviny)“; „Průzkum: Grossovi nevěří 89 procent lidí (Mladá fronta Dnes);  „Gross: kvůli bytu neodstoupím“ (Právo). Pouze Hospodářské noviny se nesnaží řešit tuto kauzu na hlavním místě listu (tedy jako otvírák na první straně), ale dávají jí prostor pouze ve dvou sloupcích (ovšem na titulní straně).

Podívejme se nejprve na výzkum, který nikoliv překvapivě provozuje pozoruhodná agentura SC&C: „Premiér Stanislav Gross by měl kvůli nejasnostem kolem financování svého bytu rezignovat na funkci předsedy vlády. Přeje si to 61 procent českých obyvatel. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, který exkluzivně pro Lidové noviny provedla agentura SC&C.“ Kauza s bytem, na který mu měl údajně půjčit strýc, kterému půjčil bývalý novinář z Mladé fronty Jiří Rod, který prodal směnku nějakému opilci (pardon, předsedovi České pravice) Michalu Simkaničovi, je z říše science-fiction. Novináři ale mají rádi psychopatologické příběhy, jejich čtenáři jim věří, a když si občas vypomohou nějakou tou zdánlivě seriózní agenturou, vypadá lež jako pravda a pravda jako lež. A náklad stoupá. Mladá fronta Dnes k tomu používá agenturu Median. Řeč není o tématu, ale o důvěře. Lidé přeci mají svým politikům věřit, že? Alespoň takhle se dělá politika za kanálem, občas také za oceánem. Tam jsou novináři skuteční pitbullové a dostanou na koho si vzpomenou! Takže, jak vypadá český styl? „Lidé to Grossovi nevěří. Ukázaly to včerejší výsledky průzkumu agentury Median pro MF DNES.“

Median i SC&C zveřejňují své bleskové výzkumy v obou denících často. Pokud byste si ale mysleli, že se budou obtěžovat se zveřejněním třeba sociologického vzorku, nebo trochou té metodologie, namáháte své mozkové závity marně. Stačí reklamní titulek, obě agentury jsou velmi akční, jejich odbornost je ovšem problematická. Podobně jako oba listy, ostatně. Ale, proč házet hrách na stěnu: hlavně že to sype v inzerci!

Pikle u Magistra Kellyho

Celá kauza je zdánlivě velmi zamotaná, a novináři, kteří tu hrají tak často roli slepých honících pitbullů, štěkají na všechny strany. Deník Právo, který nevěnuje pozornost žádným fantastickým výzkumům, byť je převzala i agentura ČTK, celou kauzu uvádí fotografií, na níž Gross ukazuje kupní smlouvu na byt. Na straně 2 se pokouší rozmotat poslední lapálie kolem předané směnky s titulkem: „V tajemné hospodě se kují politické pikle“.

Má to také na první pohled daleko od skutečnosti, ale v některých ohledech to zavání alespoň konspirací, která nemusí být nutně žánru science-fiction. S odvoláním na časopis TÝDEN deník Právo píše, že v této poslední kapitole z mediální hry může být namočeno pár kamarádů z jedné hospody jménem U Magistra Kellyho. Dát název hospodě Magistr Kelly po šarlatánském vědci anglického původu Edwardu Kellym, kterého si císař Rudolf II. pozval na svůj dvůr, už samo o sobě vyžaduje jistou míru fantazie. Fakt, že mnoho mediálních kauz vedlo do tohoto doupěte již dávno, mohou vyprávět mnozí nejen z undergroundu, ale i z novinářské pitbullí smečky. Upekl se tam prý i rozpad Čtyřkoalice. Co ale píše Právo?

Do této hospody totiž kromě nejbližších lidí nynějšího prezidenta Václava Klause chodí také muž, který se dostal neodolatelným způsobem včera do všech novin: Michal Simkanič. Ano, to je ten člověk, který měl spálit směnku, protože chtěl zastavit štvanici na premiéra Grosse. Vážně?

V hospodě Magister Kelley v pražských Nuslích, mezi jejíž stálé hosty patří šéf České pravice Michal Simkanič, se v minulosti rozhodovala nejedna politická kauza. Tak například na sklonku roku 2001 tu byl údajně zpečetěn osud čtyřkoalice, tehdejšího favorita sněmovních voleb,“ píše Právo. „Ke Kelleymu občas chodí Klaus, zaskočil tam i Miloš Zeman, když v této hospodě slavil narozeniny Petr Žantovský, dřívější Klausův poradce a editor nakladatelství Votobia, kde vycházely knihy s Klausem, Zemanem i Simkaničem. U Kelleyho vystupuje Jaklova bigbeatová kapela Folimanka Blues,“ píše Právo. Dodejme, že také od Kellyho pocházely ty fantastické fotky mrtvého fotografa, který neodolatelným způsobem na film vyrobil, že Václav Klaus chodí s nějakou tou… dnes již zapomenutou odbarvenou blondýnou. Klaus a blondýny? Klaus a ženy? Prosím vás!

Aby to nebylo jednoduché, dala číslo Simkaničovi na majitele směnky číslo dnešní mluvčí Grosse, kamarádka obou, ano samotná Věra Dušková: zná prostě Simkaniče i Roda. Odkud se znají? S Rodem z Mladé fronty (ještě když se nejmenovala Dnes, tedy zkrátka za totáče), se Simkaničem od Kellyho. Dušková to trochu naivně říká protřelé novinářce Jitce Götzové v rozhovoru pro Právo. Takže? „Pana Roda jsem viděla naposledy v roce 1989 a pak až nyní. S panem Simkaničem se samozřejmě znám nejen z hospody od Magistra Kellyho, kam chodí řada lidí, kteří se zabývají politikou, i novináři. Je všeobecně známo, že jsem byla dramaturgyní v ČT a Sedmičky na Nově, takže patřilo mezi mé povinnosti zabývat se i mimoparlamentní politikou. Proto jsme se několikrát viděli v této restauraci,“ říká Dušková. Závěr rozhovoru je téměř inzultační. Všichni chtějí demisi Grosse, pitbulčice Götzová chce demisi Duškové:

Götzová: Naprosto tedy odmítáte, že byste v kauze hrála nějakou roli a tím premiérovi i ublížila?

– Maximálně v tom hraji tu roli, že tito lidé telefonovali mně, protože měli mé telefonní číslo.   

Götzová: Neuvažujete o rezignaci?

– Ne. Proč? Svědomí mám naprosto čisté.

Cimrman byl favorit

Co dál? Ano, pokračování příště? Gross zatím odstoupit nechce, Dušková také ne. Co kdyby odstoupili novináři? To si myslí v dnešním „úhlu pohledu“ Grossův kamarád, nyní (po nemoci) velmi populární Pavel Dostál pod titulkem „Vrtěti ´hlídacím´ocasem“. Má v jistém smyslu pravdu. V novinách je dnes možné publikovat opravdu kdejakou blbost. Pátrat po pravdě nelze. Novinář nemusí zveřejňovat své zdroje. Což je v pořádku. Pokud ovšem se tohoto výsostného práva zaručujícího svobodu slova nezneužije k publikování lži. Anebo pokud se se svými výmysly neschovává za slova údajně či prý, což jsou slova v dnešní žurnalistice hojně frekventovaná,“ píše ministr Dostál. Ale co navrhuje? „Proto se domnívám, že nastal čas novelizovat tiskový zákon a v nové právní úpravě zohlednit nezadatelné právo osob na hájení svého dobrého jména a pověsti. Myslím, že ani v médiích, ať už tištěných či elektronických, prostě nesmí platit presumpce viny,“ soudí nepopulárně populární Dostál

Uf, uf! Politici by měli vydat společné prohlášení, aby všichni zkorumpovaní novináři podali demisi. To by bylo něco! Lid obecný si stejně myslí, že novináři lžou, od politiků to, že by měli snad mluvit pravdu, už vůbec ani neočekávají. V takové nepřehledné atmosféře se potom daří náladám, které dělají z hrdinů hlupáky, a z hlupáků hrdiny. Záslužná aktivita České televize pozvednout Čechům mínění o nich samých soutěží, která měla velký úspěch… ano, „dokonce“ ve Velké Británii, se Čechům nelíbí. Dokumentuje to nejlépe dnešní dopis, zveřejněný na stránkách Mladé fronty Dnes.

Posuďte sami: „Česká televize se rozhodla vyřadit Járu Cimrmana ze své soutěže o největšího Čecha. Ukázala tak, že jí do alespoň průměrně kvalitní televize veřejné služby chybí kromě objektivního zpravodajství, nápadité dokumentaristiky a minimálně jednoho trochu kontroverzního politického diskusního pořadu také velká dávka citlivosti, odvahy a nadhledu. Důvod stažení českého génia, jehož jedinečnost nám závidí celý svět, je zřejmý: Jára Cimrman by totiž anketu přesvědčivě vyhrál.“