Prezidentská kandidátka Elizabeth Warren nemá na plánované rozdělení Applu podporu ve vlastní straně
Už jen necelých jedenáct měsíců dělí Spojené státy americké od dalších prezidentských voleb. Cíl číslo jedna demokratických kandidátů je porazit Republikána Donalda Trumpa, avšak v názorech na konkrétní (i technologická) témata se mnohdy Demokraté liší.
Podle průzkumů má jedny z největších nadějí na úspěch také aktuální senátorka za stát Massachusetts Elizabeth Warren. Ta proslula zejména nebývale tvrdým postojem vůči velkým technologicým firmám, včetně Applu. Ukazuje se však, že ani v rámci své strany nemá pro své názory plnou podporu.
Sedmdesátiletá Warren bojovala v posledních dvou letech například proti obří akvizici skupiny 21st Century Fox, za kterou Comcast nabídl 65 miliard dolarů, nebo spojení amerických mobilních operátorů Sprint a T-Mobile.
V březnu se také přimluvila za to, aby byly rozpojeny velké technologické firmy jako je Apple, Amazon a Google. Její obavy jsou přitom vždy stejné. Dané korporace mají podle ní na trhu monopol nebo by ho mohly zmíněnými akvizicemi získat. Také tvrdí, že velikost těchto firem zpomaluje inovaci.
Právě na ono rozdělení technologických firem přišly přinejmenším rozporuplné reakce. Návrh sám o sobě to není nový, téma rozdělení velkých korporací rezonuje v USA už od 90. let, kdy podobným obviněním čelil Microsoft.
Připomeňme, že v tomto případě mělo jít mimo jiné o oddělení Applu od App Storu s tím, že Warren si myslí, že by jedna firma neměla vlastnit platformu i její obsah (čili aplikace). Logicky pak totiž může svůj obsah zvýhodňovat před cizím, což je skutečnost, kterou zjednodušeně řečeno Republikáni považují za výsostné právo a demokraté za monopolismus.
Téma po tři čtvrtě roce opět vyplulo na povrch po sérii debat kandidátů. Jak upozornil server The Verge, nikdo z demokratických kandidátů, kteří odpověděli na otázku ohledně plánu Warren, ho nepodpořili.
Například kandidát a podnikatel Andrew Yang řekl, že Warren správně pojmenovala problém, ovšam tvrdí, že soutěž mezi firmami nevyřeší všechny problémy.
Vratká podpora v Silicon Valley
Ve stejné době jsou to přitom právě představitelé velkých technologických firem ze Silicon Valley, kteří podle CNBC Elizabeth Warren nezřídka podporují. Server navíc, že kdyby vyhrála demokratické primárky a stala se prezidentkou, nejspíš bude muset pracovat s názorově rozdělenou vládou.
Ani v Silicon Valley ale jistě podpora Warren nebude slavná. Minimálně s Facebook proti ní stojí v přímé opozici, už jen proto, že i za jeho rozdělení se Warren přimluvila. Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg však řekl v uniklé nahrávce z října, že takový zákon by hnal k soudu a tvrdí, že by vyhrál.
Elizabeth Warrenová
S blížícími se prezidentskými volbami v roce 2020 se pozornost stále více upírá na kandidáty, kteří se ucházejí o demokratickou nominaci. Jednou z hlavních favoritek je Elizabeth Warrenová, senátorka za stát Massachusetts.
Warrenová je zapřísáhlá progresivistka, která navrhla řadu opatření zaměřených na omezení moci Wall Street a velkých korporací a zároveň se zasazuje o zvýšení minimální mzdy. Je také otevřenou kritičkou Trumpovy administrativy a její politiky.
Nyní, když jsou primárky za rohem, je Warrenová na nejlepší cestě stát se jednou z hlavních uchazeček o demokratickou nominaci. Co však čeká její kampaň?
Nejprve se Warrenová bude muset zaměřit na vybudování silného občanského hnutí a vytvoření poselství, které bude rezonovat s voliči. Bude také muset pracovat na tom, aby se vymezila jako vůdčí osobnost a dokázala, že se může postavit Donaldu Trumpovi ve všeobecných volbách.
Kromě toho bude muset Warrenová shánět peníze na podporu své kampaně. Již vytvořila rozsáhlou síť pro získávání finančních prostředků a dokázala přinést miliony dolarů na darech. Pokud však chce být v primárkách konkurenceschopná, bude muset i nadále přinášet další peníze.
V neposlední řadě se Warrenová bude muset zaměřit na to, aby její politika byla vnímána jako realistická a dosažitelná. Navrhla již řadu nápadů, jako je Medicare for All a bezplatné vysokoškolské studium, ale bude muset ukázat, že je lze skutečně realizovat v reálném životě.
Celkově vzato má Elizabeth Warrenová před sebou dlouhou cestu, pokud si chce zajistit nominaci Demokratické strany. Díky své progresivní politice a neochvějnému odhodlání bojovat za americký lid však jistě v nadcházejících volbách zapůsobí.