Při sametové revoluci stál jako první na Václavském náměstí a vyzval ke stávce, nyní se Martin Mejstřík rozhodl vstoupit do politiky

Třináct let po sametové revoluci, kdy stál jako první na Václavském náměstí a vyzval ke stávce, se Martin Mejstřík, čerstvý čtyřicátník, rozhodl vstoupit do politiky. Kandiduje na opuštěné místo po Václavu Fischerovi ve volebním obvodu č. 27. „Svou kandidaturu chápu jako vyústění všech aktivit od roku 1989,“ říká Mejstřík.

Do politiky Mejstřík, narozený v Kolíně, roku 1962 , nevstupuje poprvé. Dosud to ale bylo vždy ryze občanské vystoupení. Ať už máme na mysli památnou výzvu ke stávce den po 17. listopadu 1989, kdy policie zmlátila studentský průvod, či manifest „Ukradená revoluce“, který vyšel sotva rok po vítězství Občanského fóra, nebo výzvu „Děkujeme, odejděte!“, která 10 let po pádu komunismu vyzvala zkompromitované politické špičky k odchodu. Vždy u toho byl Martin Mejstřík, vždy jsme mohli slyšet zřetelně, co si o tom myslí.

TIP: Jak funguje půjčka bez doložení příjmů, půjčka bez registru ihned nebo půjčka bez Solusu?

Nenápadný vstup do „malé politiky“ tu už ale byl v roce 1998. Tehdy Mejstřík uspěl a vstoupil do zastupitelstva městské části Praha 1. Při povodních, které zaplavily také jeho byt na Kampě, si ale uvědomil na vlastní kůži slabost svého mandátu. Chtěl říct své slovo ke způsobu práce radních. „Vytáhl jsem průkazku zastupitele, a policajti se mi jen vysmáli,“ říká s trpkým úsměvem. To je také první z důvodů, proč chce uspět v boji o senátorské křeslo. „Síla senátorského mandátu je přeci jenom vyšší,“ říká. Zkušenosti z komunální politiky by rád v Senátu využil. Nikoliv jako „listopadová legenda“, ale jako živý politik.

Dvanáct let od nástupu nové politické elity jsou lidé stále odsunováni z rozhodování o svých věcech. To je druhý důvod, proč chce tuto aroganci zlomit svým vlastním rozhodnutím kandidovat. Rekordní neúčast voličů v parlamentních volbách je pro něho důkazem o tom, že politikové na lidi zapomněli. „Jako publicista i zastupitel jsem se věnoval otázkám ochrany památek, ekologie a dopravy,“ říká Mejstřík. Těmto oblastem by se rád v Senátu věnoval.

Na kafe s Martinem

Martinovi se nelíbí bombastické politické kampaně. „Nejdřív vám naslibují hory doly, a pak nic,“ říká. Kampaň Martina Mejstříka bude proto velmi jednoduchá. „Vždy jsem se s lidmi setkával v kavárnách, a budu to tak dělat i dál,“ vysvětluje. Během měsíce, počínaje 25. zářím 2002, bude Martin k vidění v kavárnách ve svém volebním obvodu. Itinerář „kavárenského povaleče“ dostanou návštěvníci tiskové konference do ruky osobně. „Budu rád, když potkám známé, i nové tváře,“ podotýká.

Kavárny byly pro Mejstříka zdrojem inspirace již za časů, kdy vydával na AMU studentský časopis Kavárna A.F.F.A.. Tehdy právě v kavárnách vedl nekonečné rozhovory, díval se na hezké holky a psal časopis. „Ta léta jsou už pryč, ale do kavárny stále rád zajdu,“ říká. „Ale musím přiznat, že do lesa mne to dnes táhne přeci jenom mnohem víc,“ dodává.