Příprava na Dakar – Prokopova arabská mise

Martin Prokop se neúčastní výhradně jednoho konkrétního cross-country seriálu. Závody v jednotlivých šampionátech střídá tak, aby tvořily vhodnou mozaiku v přípravě na Dakar 2020.

Po úspěšném, ale bolestivém dakarském klání v peruánských dunách zamířil Prokop na Arabský poloostrov, ostatně stejně jako v minulých letech. Ruka, zraněná při kolizi po pádu z peruánské duny sice ještě nebyla v optimální kondici, tým se však musel vyrovnat s ještě větší komplikací.

Tou bylo plicní onemocnění navigátora Jana Tománka, pro nějž skončil zimní horský trek zápalem plic. Prokopovi tak nezbylo než se pro obě zamýšlení soutěže poohlédnout po nových kopilotech. Pro víkendovou Dubai International Baja, soutěž patřící do šampionátu krátkých soutěží typu baja, tedy oslovil Davida Křípala.

Navigátor Tomáše Ouředníčka z posledních dvou Dakarů souhlasil a baju absolvovali spolu. Horkou novinku však oznámil také Polák Jakub Przygonski. Ten si pro sezonu pronajal u týmu X-Raid špičkový speciál Mini John Cooper Works Buggy. Kromě jiného ho také dozdobil do barev svého polského sponzora Verva. Po krátkých testech se pustil do boje s dunami v okolí Dubaje.

Po absolvování dubajského dvoudenního závodu se všichni přesunuli do Abu Dhabi, čekala je tradiční arabská soutěž Abu Dhabi Desert Challenge, plnokrevná pětidenní rallye, na níž už se Prokop setkal s početnější dakarskou špičkou. Do ní bezesporu zapadá manželská dvojice Stéphana a Andrey Peterhanselových, kteří v tomto složení definitivně zakotvili jako dvojička ve světě dálkových soutěží.