Divný přítel dítěte – co dělat, jak postupovat, zkušenosti

Mám devatenáctiletou dceru. Vždy jsme spolu měly hezký vztah, mohly jsme mluvit o všem. Posledního půl roku se nějak změnila. Vůbec už netrávila svůj čas doma, vracela se pozdě v noci a občas asi ani nechodila do školy. Dokonce jsem u ní našla cigarety. Vždycky to byla hodná holka, nekouřila, nikdy nepřišla domů opilá. Když jsme se ptala, co děje, nic jsem se nedozvěděla. Minulý týden k nám přivedla svého nového přítele. Myslím si, že on je zdrojem dceřiny změny. Vůbec se mi nelíbil, má dlouhé neupravené vlasy, oblečení vypadalo, jako by v něm chodil měsíc. A včera mi dcera oznámila, že se k němu odstěhuje. Když jsem se ptala, kde bydlí, řekla mi, že má garsonku a že se nemám starat. Na otázku, jak bude platit nájem, mi odpověděla, že má brigádu a asi odejde ze školy. Nevím, co mám dělat. Vím, že už je zletilá, ale přece jí nemůžu dovolit opustit školu a nastěhovat se bůh ví kam, bůh ví s kým.

Dobrý den. Z vašeho dotazu jde cítit, že vás změna v komunikaci s dcerou trápí. Změny, které nastaly v jejím chování, se vám nelíbí, proto je pochopitelné, že se vám nelíbí ani její nový přítel, kterého ze změny viníte. Je taky možné, že když jste ho viděla poprvé, vlivem těchto událostí jste ho mohla vnímat v horším světle.

Je to ale naprosto přirozené. Vy chcete pro svou dceru jen to nejlepší. Zanechání školy a stěhování se do neznámého bytu za nejlepší nepovažujete. Z toho, co jste napsala, se obávám, že dcera teď nebude přístupná žádné debatě. I když je to těžké, měla byste ji v jejím rozhodnutí podpořit, abyste pro ni nechala otevřené dveře v případě, že by jí vztah nevyšel. Měla by mít možnost se vrátit domů, bez obav, že se na ni budete zlobit.

Zkuste se domluvit s dcerou na návštěvách, možná byste ji i vy mohla navštívit v jejím novém bytě, abyste věděla, kde žije. Určitě s ní nepřestávejte udržovat kontakt. Bude to chtít hodně trpělivosti a sebezapření, ale věřím, že váš vztah s dcerou za to stojí. Přeji vám hodně sil.