První jízda s Audi Q8 – božská tvář rodiny Q

Ofenzíva, jakou jsme u Audi nezažili. Ingolstadtská automobilka letos představuje hned několik novinek. Mezi nimi Audi Q8. Crossover s oktagonovou maskou, plochou zádí ve stylu prvního Quattra, cenovkou skoro dva miliony korun a třílitrovým naftovým šestiválcem o výkonu 286 koní. Protáhli jsme ho v okolí Velkého Újezdu. A byla to jízda!

SUV kupé – tak říkají nové Q8 v Audi. Má mohutné „céčkové“ sloupky a plochou záď jak vystřiženou z osmdesátkových plakátů prvního Quattra pánů Tresera, Piëcha, Smitha a dalších. Všimněte si lemů blatníků, geometricky střiženého „čumáku“ a světelného pásu spojujícího koncová světla. Tohle auto má šmrnc, který těžkopádná Q7 postrádá.

audi_q8_46-1280x853-8903850 Audi Q8. Foto: Ondřej Kroutil, Audi. audi_q8_60-1280x853-400x267-6258619 Interiér Audi Q8.

Verze 50 TDI nabídne třílitrový šestiválec o výkonu 286 koní s točivým momentem 600 Nm. Pomáhá si částečně hybridním pohonem s napětím 48 V. Standardně dostanete Q8 s pohonem všech kol, přičemž dopředu jde 60 procent síly. Na přání můžete mít i natáčení kol zadní nápravy do zatáček, což skutečně pomáhá zmenšit v malých rychlostech poloměr otáčení a v těch vyšších lépe a přímočařeji vykroužit pěknou šikanu.

Na gigantických 22palcových působí Q8 jako obr. Na velmi rozbité silnici vzduchové odpružení odvádí parádní práci, odhlučnění od kol i silného motoru je příkladné. V Česku je osmička přesto trochu korábem na rozbouřeném moři – vzadu možná z houpání dostanete mořskou nemoc, ale vpředu vás sportovní sedadla s komfortním odvětráváním a vyhříváním obepnou a nepustí. Trápit vás bude velká odezva od plynového pedálu, kterou nezmírní ani sport režim. Jinak vůbec nic, Audi u Q8 umně zkombinovalo styl, pohodlí a luxus. To se musí nechat.

Víc se o nové Audi Q8 dozvíte v zářijovém SUV magazínu.