Pstruzi namodro – nejlepší recept

Proč právě pstruh namodro? Aby ryby získaly modrý nádech na své kůži, je nezbytné, aby byly absolutně čerstvé a musí být zachována vrstva slizu na jejich povrchu. Proto je důležité pouze ryby opláchnout, aniž byste odstraňovali jejich šupiny či kůži. Použitím teplého octa totiž dochází k chemické reakci, která kůži obdaří metalickým modrým odstínem.

Pstruh je ryba, která se těší velké oblibě u gurmánů a milovníků rybích pokrmů. Tato sladkovodní ryba nabízí vynikající chuť a mnoho zdravotních výhod, což ji činí populární volbou na jídelníčku mnoha lidí po celém světě.

Pstruh je výborným zdrojem bílkovin, které jsou nezbytné pro růst a regeneraci buněk v těle. Dále obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které jsou prospěšné pro srdce a cévy. Tato ryba je také bohatá na vitamíny, jako je vitamín D a vitamín B12, a minerály, včetně selenu a jodu.

Jedním z hlavních důvodů, proč je pstruh tak oblíbený, je jeho výrazná chuť. Má jemné maso, které je chutné a bohaté na aroma.

Pstruh se dá připravit různými způsoby, ať už grilovaný, pečený, uzený, smažený nebo právě vařený namodro. K jeho podávání lze využít různé bylinky, koření a omáčky, což umožňuje variabilitu v přípravě pokrmů s pstruhem.

Pro ty, kteří dbají na své zdraví, je pstruh výbornou volbou. Jeho nízký obsah tuku a vysoký obsah omega-3 mastných kyselin ho řadí mezi ryby prospěšné pro srdce. Omega-3 mastné kyseliny snižují riziko srdečních onemocnění a mají protizánětlivé účinky. Navíc pstruh je chudý na kalorie, což ho činí vhodným pro lidi, kteří sledují svou hmotnost.

Pstruzi namodro – ingredience

 • 1,2 l vody
 • 3 lžíce octa
 • 1 bobkový list
 • 4 celé pepře
 • kousek celeru
 • 1 středně velká cibule
 • sůl
 • 4 dobře očištění pstruzi
 • petrželka
 • citrón

Pstruzi namodro – postup

 1. Do vody přidáme ocet, koření, na plátky nakrájený celer, na půlky rozkrojenou cibuli a sůl a povaříme deset minut.
 2. Pstruhy vložíme do speciální nádoby se závěsným zařízením na vaření ryb nebo je svážeme do bavlněné utěrky, aby se při vaření nerozpadli, vložíme je do vařícího roztoku, přivedeme k varu a dále vaříme velmi mírným varem deset minut.
 3. Pstruzi dostanou modrou barvu.
 4. Na nahřátou mísu položíme čistý bavlněný ubrousek, na něj urovnáme pstruhy, ozdobíme petrželkou a dílky citrónu. Stejně můžeme připravit i kapra.

Pstruh je nejen chutnou, ale také zdravou volbou pro jídlo. Jeho bohatý obsah živin a omega-3 mastných kyselin ho činí vynikajícím příspěvkem k naší stravě. Navíc jeho různé způsoby přípravy a výrazná chuť ho staví mezi oblíbené rybí pokrmy.