Rallye Dakar 2018 – Rekordní česká účast

Češi prostě Rallye Dakar milují. Jak jinak si vysvětlit fakt, že i přes klesající celkový počet účastníků slavné soutěže v Jižní Americe bude v lednu česká armáda závodníků při 40. ročníku rekordně početná. 21 závodních strojů s naší vlaječkou – to tu ještě nebylo!

Klymčiw pojede opět s Husquarnou

Na kamiony a jejich české piloty pro nadcházející Dakar se zaměříme v samostatném článku. Tentokrát nás budou zajímat auta, čtyřkolky a motorky.

Kategorie aut

Největší českou hvězdou bude už potřetí v řadě Martin Prokop, který byl před vstupem do vytrvalostních soutěží jediným stálým českým jezdcem v mistrovství světa v rallye. Opět pojede s vozem Ford F150 přezdívaném Shrek, který vyvíjí a připravuje ve svém týmu. Do role navigátora se po dvou letech k Martinovi vrátí Jan Tománek. Zkušená posádka chce po Prokopově 11. místě v posledním dakarském ročníku tentokrát dojet v top ten hodnocení aut.

Na Dakaru 2017 skončil Prokop jedenáctý

Dost zkušeností už nabral coby pilot i Tomáš Ouředníček, který se jako ještě navigátor Miroslava Zapletala podepsal pod historicky nejlepší český výsledek v podobě sedmého místa při Rallye Dakar 2009. Teď už bude v roli řidiče prohánět v Peru, Bolívii a Argentině svůj rychlý speciál Ford a spolupracovat s navigátorem Davidem Křípalem. Tomáš už má odježděno hodně závodních kilometrů, v rukách bude mít prověřenou techniku, proto by se mohl stát českým černým koněm v hodnocení aut.

Naopak v roli nováčka se na Dakaru 2018 představí za volantem dalšího Fordu F150 úspěšný autokrosový závodník Boris Vaculík. Navigovat ho bude bývalý dakarský čtyřkolkář Martin Plechatý, který si už roli spolujezdce zkusil v závodním autě řízeném legendárním Josefem Macháčkem.

Čtyřkolky

Olga Roučková se svým strojem

Na dakarský start se postaví čtyřlístek českých čtyřkolkářů. A mezi „trním“ bude poprvé v historii i jedna česká růže. Premiéru dakarské čtyřkolkářky z naší země zařídí Olga Roučková, která si dává jediný cíl – dojet do cíle. Nejvýraznější českou osobností zůstává pětinásobný dakarský vítěz na čtyřkolce Josef Macháček, který z posledního ročníku musel odstoupit kvůli zranění ramene.

Josech Macháček na dakarské trati

Operace se povedla, přesto šedesátiletý „nezmar“ před startem opět tvrdí, že je to naposledy. Jako už mnohokrát. Silnou českou čtyřkolkářskou kliku doplňují Zdeněk Tůma a Tomáš Kubiena. Všichni tři by rádi skončili v desítce nejrychlejších, a pokud to půjde, pozlobili i čelo závodu.

Motorky

David Pabiška pojede jedenáctý Dakar

Čeští fanoušci Rallye Dakar se mohou těšit na osmičku našich motorkářů. Nejvyšší ambice má Ondřej Klymčiw, který skončil v posledním ročníku celkově jedenáctý. I on plánuje atakovat nejrychlejší desítku jezdců. Svůj jedenáctý Dakar pojede zkušený David Pabiška. Radost by mu udělalo umístění do dvacátého místa. Mužskou motorkářskou partu doplňují Milan Engel, Rudolf Lhotský, Jan Veselý a Petr Vlček. Vůbec poprvé se na motorce Rallye Dakar zúčastní i Češka. Jmenuje se Gabriela Novotná. Svůj sen si splnila také díky půjčce, kterou si vzala na startovní náklady. I ona chce pochopitelně dojet do cíle.