Režisér hitu Králíček Jojo veřejně sepsul Apple za klávesnice v MacBoocích. Přímo na Oscarech

Jen dva měsíce po spuštění své televizní streamovací služby se Apple objevil na Zlatých glóbech 2020. Ze tří nominaci nakonec neproměnil ani jednu, přesto se však jednalo o velký úspěch a snad jen první vlaštovku dalšího vývoje Apple TV+. Apple byl zmíněn také ve spojitosti s cenami Akademie, avšak v poněkud jiném kontextu, než by si přál.

Mezi letošními nominacemi se nepřekvapivě neobjevil žádný z jeho projektů, přesto má jako částečně počítačová společnost pro současnou kinematografii zásadní význam. Jednou z kategorií, kterou může přímo ovlivnit, je také scenáristika, protože jen zanedbatelné množství scenáristů stále používá psací stroj.

Zde už začíná být jasné, kde by mohl být kámen úrazu – klávesnice MacBooků od roku 2015 byly tak či onak kritizovány snad úplně všemi.

Vítězem ceny za nejlepší adaptovaný scénář roku 2020 byl novozélandský komik a filmař Taika Waititi, který se svou černou komedii o Hitlerovi Králíček Jojo Hollywood pozitivně překvapil. Film měl na Oscarech mimochodem také české zastoupení, za svou práci na jeho výpravě byla nominována scénografka Nora Sopková.

Waititi se po skončení ceremoniálu spolu s ostatními vítězi tradičně přesunul do tiskové místnosti, kde mu novináři položili několik dotazů. Jedním z nich bylo, co by jako člen mezinárodního svazu scenáristů měl požadovat na příštím jednání s filmovými producenty. Komik neironicky bez váhání odpověděl: „Apple musí opravit své klávesnice. Nejde na nich psát. Zhoršily se. Uvažuju kvůli nim vrátit se k PC.“

Konkurenční počítače podle něj mají mnohem pohodlnější klávesnice ke psaní, zatímco Apple prý svou nabídku rok od roku zhoršuje. Waititi si ve spojitosti s tím postěžoval na problémy s rameny i pažemi způsobené častým psaním, čemuž špatné klávesnice vůbec nepomáhají.

Není zcela jisté, která konkrétní zařízení Applu měl tvůrce na mysli, automaticky se však nabízejí MacBooky, které v posledních letech jako jediné výrazně změnily základní komponent počítače. Motýlkový mechanismus přinesl několik výhod.

Kromě vysoké spolehlivosti má však velká část uživatelů problém s pohodlností při psaní. Šestnáctipalcové MacBooky Pro se proto vracejí k tradičnímu nůžkovému mechanismu. Snad s ním bude Waititi do budoucna více spokojený.

Bankéř na Apple TV

Co se týče přímější přítomnosti Applu na Oscarech, firma loni získala exkluzivní práva na distribuci filmu Bankéř, dramatu o dvou ambiciózních afroamerických podnikatelích odehrávajícím se v silně konzervativní Americe padesátých let. Už z prvního traileru a synopse bylo jasné, že film má potenciál získat nominace a pomoci by mohlo také obsazení čítající Samuela L. Jacksona a Anthony Mackieho.

Jen pár týdnů před plánovanou premiérou však byl jeden z hlavních producentů, jehož rodinný příběh Bankéř zpracovává, svými dvěma nevlastními sestrami obviněn ze znásilnění. Apple proto vydání odložil, čímž filmu uzavřel cestu k ocenění. Už samotné obvinění by jej nejspíš z úvah Akademiků zcela diskvalifikovalo. Později byla premiéra Bankéře na Apple TV+ obnovena.