Rovnoprávné postavení poškozeného v trestním procesu a podstatně přísnější tresty

PRAHA – Rovnoprávné postavení poškozeného v trestním procesu, podstatně přísnější tresty zejména za nájemní, loupežné a bestiální vraždy, podstatně vyšší odškodnění obětí trestných činů a důsledné odnímání majetku získaného zločinem žádá ve svém volebním programu politická strana Cesta změny (CZ), píše agentura ČIA. Podle předsedy Jiřího Lobkowicze by český stát měl důrazněji bojovat proti pronikání cizojazyčných mafií a gangů do České republiky, zdůrazňuje.

Cesta změny považuje za velmi nebezpečné především nárůst kriminality v ČR, bagatelizaci některých trestných činů, nárůst kriminality dětí a mládeže. „Naše země se stala místem jednání mezinárodních zločineckých gangů, skupin organizovaného zločinu, mafií a teroristů,“ cituje agentura Lobkowicze s tím, že česká vláda dělá velmi málo pro to, aby tomu účinně bránila.

Podle poradce CZ pro otázky práva Jana Macha vychází současný trestní řád z komunistického řádu platného od roku 1961, který vyzdvihoval majetek nad cenu lidského života. Za krádež dnes může pachatel dostat pouze 12 let, za zmrzačení člověka pouze maximálně osm let. „Budeme prosazovat, aby za nájemní, loupežnou či bestiální vraždu byl ukládán zásadně trest doživotního vězení a výjimečný by byl mírnější trest,“ cituje agentura experta Macha. CZ přitom nepočítá s obnovením trestu smrti.

Mach připomněl, že pachatel, který dostane za nájemní vraždu trest odnětí svobody na 12 let, může po osmi letech požádat o propuštění. „Nájemní vražda za osm let ? To je docela výhodný obchod,“ řekl podle agentury expert Mach. Stejné je to například u pachatelů majetkové a hospodářské trestné činnosti. „Ukrást 50 milionů a dostat za to pět let odnětí svobody bez toho, aniž by byl uložen trest propadnutí majetku nebo jeho části, to je rovněž docela výhodný obchod,“ dodal Mach.