Šéf Instagramu se ke skrytí lajků inspiroval u seriálu Black Mirror

Instagram je velmi populární sociální síť. Umožňuje uživatelům sdílet fotografie a videa. Instagram nyní umožňuje uživatelům skrýt počet lajků, které získají za své příspěvky. Jak skrytá lajků na Instagramu funguje?

Instagram byl za uplynulou dekádu čtvrtou nejstahovanější aplikací vůbec a v rámci iOS se drží neustále mezi uživatelsky nejoblíbenějšími službami, které lidé na svých iPhonech mají.

Jisté vášně tak způsobilo mezi komunitou rozhodnutí testovat skrytí počtů lajků na jednotlivých příspěvcích. Šéf této populární sociální sítě Adam Mosseri poodhalil, co jej k rozhodnutí vedlo.

Co je Instagram?

Instagram je platforma sociálních médií, která uživatelům umožňuje sdílet fotografie a videa a komunikovat s ostatními uživateli prostřednictvím lajků, komentářů a přímých zpráv. Byla spuštěna v roce 2010 a rychle si získala oblibu zejména u mladších generací.

Uživatelé mohou do svých profilů nahrávat vlastní fotografie a videa, která si mohou prohlížet jejich sledující. Instagram také umožňuje uživatelům přidávat ke svým příspěvkům popisky, hashtagy a značky polohy, což ostatním usnadňuje vyhledávání jejich obsahu a interakci s ním.

Kromě toho má Instagram řadu dalších funkcí, včetně příběhů, natáčení, IGTV a živého vysílání. Příběhy, neboli stories, jsou dočasné příspěvky, které po 24 hodinách zmizí. Zatímco reels jsou krátká videa, která mohou mít až 60 sekund.

IGTV je platforma pro dlouhá videa v rámci Instagramu, zatímco živé vysílání umožňuje uživatelům vysílat živě svým sledujícím v reálném čase.

Instagram se stal oblíbenou platformou pro podniky a influencery, kteří se chtějí propagovat a navázat kontakt se zákazníky nebo fanoušky. Od roku 2021 má Instagram více než miliardu aktivních uživatelů měsíčně.

Lajky na Instagramu

Na Instagramu je „like“ funkce, která umožňuje uživatelům vyjádřit uznání příspěvku klepnutím na ikonu srdce pod ním. Když se někomu líbí příspěvek, obdrží osoba, která jej zveřejnila, oznámení, že se její příspěvek líbí.

Počet lajků, které příspěvek obdrží, se na Instagramu zobrazuje veřejně a může ho vidět každý, kdo si příspěvek zobrazí.

V minulosti Instagram zobrazoval celkový počet lajků, které příspěvek získal. V roce 2019 však Instagram začal testovat funkci, která počet lajků, které příspěvek obdrží, před veřejností skrývá.

To znamená, že zatímco osoba, která obsah zveřejnila, může stále vidět, kolik lajků její příspěvek získal, ostatní uživatelé to vidět nemohou.

Instagram uvedl, že důvodem skrytí lajků je snížení tlaku na uživatele a podpora zdravějšího a pozitivnějšího prostředí na platformě. Funkce však není dostupná ve všech zemích a na některých místech se stále testuje.

Skrytí lajků na Instagramu

V rozhovoru šéf populární sítě řekl, že inspirací mu byl populární seriál Black Mirror, který se zabývá dystopickými obrázky z technologiemi přehlcené nedaleké budoucnosti. V jednom z dílů třetí série, zvaném Nosedive, se lidé hodnotí na základě systému hvězdiček od jedné do pěti.

Souhrnný rating tak ovlivňuje, jestli na například může člověk koupit letenku nebo jak se mezi sebou posuzují.

Výsledkem v seriálu bylo, že hlavní postava strávila většinu času jen tím, aby udržela svůj vysoký status a snažila se bez ohledu na správnost svého jednání jen sbírat dobrá hodnocení.

Této situaci, kdy by se lidé hodnotili na základě počtu lajků, se tak Mosseri chce zřejmě vyhnout.

Šestatřicetiletý manažer tak otevřeně říká, že se chce poučit z chyb Facebooku. Chtíč zreformovat ekosystém největšího systému sociálních sítí světa má od doby své práce ve vedení divize Facebook News Feed, kde o až dystopické zážitky neměl nouzi. Kritika se tehdy nesla hlavně okolo problémů s falešnými zprávami a nebezpečným obsahem.

Jedná se přesto o delikátní změnu. Však velká část Instagramu (ne-li celý) je na počtech lajků z marketingového i psychologického pohledu zcela závislá a nejspíš není přehánění říct, že na dávkách dopaminu a vnitřního uspokojení z nového lajku jsou závislí i samotní uživatelé.

„Odtlakovat“ Instagram

Mosseriho týmy tak postupují prozatím zlehka. V dubnu minulého roku oznámila, že funkci začne testovat v několika zemích. V listopadu se funkce rozšířila i do Spojených států.

„Je to o mladých lidech. Ideou je „odtlakovat“ Instagram tak, aby jeho používání nebyla soutěž, a dát lidem více prostoru zaměřit se na propojování s těmi, které mají rádi, s tím, co je inspiruje,“ řekl Mosseri k věci dříve.

Ačkoliv se na první pohled může zdát, že šéf Instagramu je ve věci velkým osvícencem, i on sám postupuje pomalu, zvažuje možnosti a podle The New York Times hlavně nechce nikoho naštvat.

Na druhou stranu by totiž nová funkcionalita, interně zvaná jako projekt Daisy (mimo jiné sociální síť představitelky Arye Stark z hitu Hra o trůny, která lajky také nepodporuje), mohla znamenat rozpad velkých komunit jako followerů Beyoncé nebo Seleny Gomez.

Je ovšem podstatné, že ani současně testovaná podoba projektu Daisy nezatrhne dopaminové dávky pro všechny. Zatímco veřejnost uvidí místo počítadla lajků na cizí například „líbí se to Lucii, Janě a dalším“ tak autor/ka na své fotce stále bude mít přístupný přesný počet lajků i seznam lidí, kteří jej lajkly.

Mosseri v rozhovoru také uvedl, že projekt Daisy představí v konečné verzi ještě na začátku tohoto roku. V září 2019 potvrdil implementaci podobné funkce i vlastník Instagramu – samotný Facebook.