Senát schválil novelu trestního zákona proti propagaci komunismu

Po dvou hodinách diskuse Senát na své 7. schůzi schválil návrh novely zákona č. 140/1961 Sb. proti propagaci komunismu, který předložil senátor Martin Mejstřík. Návrh podpořilo 41 z 53 přítomných senátorů, proti bylo 6 senátorů ČSSD a KSČM, ale i senátoři Jiří Zlatuška (za LiRA) a Zdeněk Bárta (za KDU-ČSL).

Senátor Jaromír Volný (ODS) a tři členové klubu SNK se zdrželi. Návrh podpřil Klub otevřené demokracie a většina klubu ODS. „Komunismus je natolik spojen s potlačováním základních práv a svobod, že pokud si tento pojem nějaká strana dá do svého názvu, je zřejmé, že tím dává současně najevo sympatie ke zločinné podstatě tohoto pojmu,“ řekl senátor Mejstřík ve svém odůvodnění. „Buď musíme zrušit protikomunistické zákony, nebo musíme zrušit KSČM,“ doplnil.

Cílem novela zákona, kterou se mění trestní zákon č.140/1961 Sb. je podle Jakuba Pinty, jednoho z tvůrců předlohy a předsedy pražské organizace Cesty změny (CZ), „nezpochybňování historie, kdy je nutné jednoznačně pojmenovat zlo tak, aby se již nikdy nestalo přítomností“.

TIP: Co nabízí MROauto a jak k nákupu využít půjčku pro studenty nebo půjčku od soukromé osoby?