Senátor zpochybnil navržení Miloslava Výborného do Ústavního soudu

Poslanec Miloslav Výborný je prvním z navržených soudců, kterými hodlá prezident Václav Klaus obsadit uvolněná místa v Ústavním soudu. Mezi dalšími jmény se objevil místopředseda vlády a senátor Pavel Rychetský; lhůtu chce Klaus prodloužit také dvěma stávajícím soudců: Pavlu Holländerovi a Vojenu Güttlerovi.

Senátor Mejstřík připomněl, že v letech 1996-1998 zastával Miloslav Výborný, člen KDU-ČSL, ve vládě Václava Klause post ministra obrany a měl politickou zodpovědnost za podezřelé miliónové armádní zakázky, které prošly resortem. Ekonomickým náměstkem byl v té době stranický kolega Výborného a nynější poslanec Miroslav Kalousek.

TIP: Jak funguje půjčka Ferratum nebo refinancování půjčky?

Po pádu Klausovy vlády bylo vyšetřováno 18 osob, které se měly podílet na chybných kontraktech: policie mimo jiné šetřila závadné padáky za 200 miliónů, vadné rakety za 70 milionů a vadné součástky na tanky za 15 miliónů korun. Sporná úloha ekonomického náměstka Kalouska, který odstoupil ihned po nástupu nového ministra Michala Lobkowicze z Tošovského vlády, byla i předmětem sporu ve čtyřkoalici i před stranickým sjezdem KDU-ČSL v Jihlavě na jaře 2002, kde zvítězilo liberální křídlo na čele s Cyrilem Svobodou.

Senátní shromáždění po obědě schválilo navrženého Miloslava Výborného 52 z 65 senátorů, kteří se volby zúčastnili. 

TIP: Co nakoupit v obchodě Baumax?