Ve srovnání asistentů je stále nejlepší Google Assistant, Siri ho však převyšuje při plnění povelů

V posledních týdnech se u všech velkých technologických společností vyvíjejících hlasové asistenty objevily zprávy, že nahrávky povelů analyzují lidští pracovníci. Tato praxe byla médii v zásadě univerzálně kritizována nezávisle na tom, že účelem analýz mělo být zlepšení rozeznávání hlasu. Existuje pro tento argument dostatečná opora? Aktuálně zveřejněné srovnání několika hlasových asistentů naznačuje, že možná ano.

Investiční firma založená na výzkumu moderních technologií, každoročně porovnává schopnosti tří nejrozšířenějších asistentů na trhu – Google Assistant, Siri a Alexy od Amazonu. Přistupuje k tomu s metodologií vědeckých statistik a dochází k několika různým kategoriím zjištění.

Základem výzkumu je 800 otázek pro každého z asistentů v pěti různých kategoriích podle požadovaného typu informace. Odpovědi virtuálních hlasů jsou pak vyhodnocovány podle dvou kritérií, jestli asistent správně rozuměl a jestli poskytl správnou odpověď. Kategorie a příklady otázek byly:

  • místní informace: Where is the nearest coffee shop? (Kde je nejbližší kavárna?)
  • nakupování: Order me more paper towels. (Objednej víc papírových utěrek.)
  • navigace: How do I get to Uptown on the bus? (Jako se autobusem dostanu do Uptownu?)
  • informace: Who do the Twins play tonight? (S kým dnes hrají Twins?)
  • povel: Remind me to call Jerome at 2pm today (Připomeň mi, ať dnes ve dvě odpoledne zavolám Jeromovi)

Dotazování je dále rozděleno do několika kol, přičemž v každém se otázky mírně obměňují pro otestování schopnosti porozumět různým stylům vyjadřování. Důležité je ještě zmínit, že všichni tři asistenti byli testováni v telefonech s nejnovějšími verzemi operačních systémů – Siri na iOS 12.4, Google Assistant na Pixelu XL s Androidem 9 a Alexa přes iOS aplikaci.

Obecné pořadí se oproti loňskému červencovému testování nezměnilo, všichni tři asistenti však zaznamenali poměrně výrazné zlepšení ve všech kategoriích. Na prvním míste i nadále zůstává Google Assistant, na druhém Siri a Alexa na třetím. V jednotlivých kategoriích otázek Google vedl všude s výjimkou povelů, pořadí dalších dvou se měnilo častěji.

Zatímco loni Google Assistant správně odpověděl v 86% případů, Siri v 79% a Alexa pouze 61%, letošní výsledky se pro totéž pořadí zvedly na 93%, 83% a 80 procent. Nejvýraznější zlepšení tety zaznamenal produkt Amazonu a naopak nejméně zmoudřela Siri. Co se správnému porozumění vyslovených povelů týče, všichni asistenti se pohybovali na hraně sta procent.

Právě tento aspekt má zlepšovat analyzování nahrávek povelů lidskými pracovníky, což by počítač kvůli vlastním omezením nebyl schopen spolehlivě provádět. Kontroverze ovšem nespočívala ani tak v samotném faktu procesu vyvíjení hlasových asistentů, jako spíš v nedostatečném informování uživatelů o tom, co přesně se dějě nebo může dít, když mluví v blízkosti svých zařízení.

Pakliže by nebyli s danou situací smířeni, měli by mít možnost zakázat, aby je jejich telefony, chytré reproduktory a další zařízení nahrávaly. Všechny ze zmíněných společností slíbily, že tyto vlastnosti do svých operací v blízké době zavedou a do té doby nahrávání zcela pozastaví.

Ve výsledcích testování spolehlivosti asistentů firma konstatuje neustálé překvapení nad rychlostí zlepšování. Poměrně intenzivní testy provádí dvakrát ročně a pokaždé zaznamenává silnější výsledky, než minule.

Zároveň ovšem upozorňuje, že ačkoliv se stabilně přibližují stoprocentně správnému reagování na vyslovené povely, v žádném případě to zároveň neznamená blížící se schopnost porozumět všemu, co slyší. Jak nedávno upozornil bývalý šéf vývoje Siri, všichni jsou stále založení na identifikaci některých klíčových slov a naprogramované adekvátní reakci na ně.

Nelze tedy mluvit o tom, že by rozuměli stejným způsobem jako lidé stále ovšem mohou zkrátka čím dál tím lépe reagovat čím dál tím více otázek a povelů. Siri například se možná v září konečně dočká schopnosti ovládání Spotify.

Siri

Siri je virtuální asistentka společnosti Apple, která revolučním způsobem změnila způsob, jakým komunikujeme se svými zařízeními. Stala se nepostradatelnou součástí našich životů, protože umožňuje rychlý přístup k informacím, získávání pokynů a ovládání chytrých domácích zařízení. Siri je však skutečně jedinečná díky své schopnosti rozumět přirozenému jazyku a poskytovat užitečné odpovědi.

Siri je poháněna umělou inteligencí, která se neustále učí a přizpůsobuje požadavkům. Naslouchá otázkám a příkazům a k jejich interpretaci používá zpracování přirozeného jazyka (NLP). Díky tomu Siri rozumí složitým frázím a interpretuje záměr.

Kromě schopnosti zpracování přirozeného jazyka má Siri také přístup k obrovskému množství dat. Tato data zahrnují informace z kalendáře, kontaktů a dalších služeb třetích stran, jako je Uber a Yelp. Siri může tato data využít k tomu, aby poskytla personalizované odpovědi na otázky.

Siri má také širokou škálu funkcí, které umožňují snadný přístup k informacím, nastavování připomenutí a ovládání zařízení chytré domácnosti. Siri můžete požádat, aby poskytla předpověď počasí, sportovní výsledky, časy filmů a aktualizace zpráv. Pomocí Siri můžete také rychle volat kontaktům, posílat textové zprávy a nastavovat připomenutí.

Výhody používání Siri jsou jasné. Pomáhá rychle získat přístup k potřebným informacím a usnadňuje ovládání zařízení chytré domácnosti. Možná nejdůležitější výhodou je však to, že umožňuje komunikovat se zařízením přirozenějším způsobem. Není divu, že se Siri rychle stává nezbytnou součástí našich životů.

Google Assistant

Google Assistant je virtuální asistent vyvinutý společností Google pro použití v jejích mobilních zařízeních se systémy Android a iOS. Jedná se o nejvýkonnějšího virtuálního asistenta současnosti, který uživatelům umožňuje rychlý přístup k informacím, ovládání zařízení chytré domácnosti a dokonce i konverzaci s asistentem.

Asistent Google je vybaven umělou inteligencí (AI) a zpracováním přirozeného jazyka (NLP), které mu umožňují porozumět složitým frázím a interpretovat je. Asistent Google tak rozumí mluveným příkazům a poskytuje užitečné odpovědi.

Asistent Google má také přístup k široké škále dat včetně informací z kalendáře, kontaktů a služeb třetích stran, jako je Uber a Yelp. Díky tomu může poskytovat personalizované odpovědi na otázky.

Asistent Google má také širokou škálu funkcí, které umožňují rychlý přístup k potřebným informacím. Asistenta Google můžete požádat, aby poskytl předpověď počasí, sportovní výsledky, časy filmů a aktualizace zpráv. Pomocí Asistenta Google můžete také rychle volat kontaktům, posílat textové zprávy a nastavovat připomenutí.

Asistent Google má také možnost ovládat chytrá domácí zařízení. Můžete ho požádat, aby rozsvítil světla, nastavil termostat a dokonce zamknul dveře. Díky tomu můžete snadno ovládat svou domácnost, aniž byste museli se zařízením fyzicky komunikovat.

Výhody používání asistenta Google jsou jasné. Pomáhá rychle získat přístup k potřebným informacím a usnadňuje ovládání zařízení chytré domácnosti. Ale možná nejdůležitější výhodou je, že umožňuje přirozenější interakci se zařízením. Není divu, že se Asistent Google rychle stává nepostradatelnou součástí životů.

Alexa

S příchodem moderních technologií se svět stal mnohem menším místem. Technologie dnes mění způsob života, od domovů a pracovišť až po způsob, jakým komunikujeme s okolním světem. Jednou z nejvýznamnějších změn posledních let je nástup umělé inteligence (AI) a hlasem ovládaných virtuálních asistentů, jako je Alexa od Amazonu.

Alexa je cloudová hlasová služba vyvinutá společností Amazon, která umožňuje uživatelům komunikovat se svým zařízením pomocí přirozeného jazyka. Tento virtuální asistent je schopen provádět úkoly, jako je přehrávání hudby, poskytování informací, vytváření seznamů a ovládání připojených domácích zařízení. Alexa je jedním z nejoblíbenějších a nejúspěšnějších asistentů umělé inteligence na současném trhu a způsobuje revoluci ve způsobu, jakým komunikujeme se svými zařízeními a světem kolem.

Alexa se stává stále více nedílnou součástí našich životů. Používá se různými způsoby, od pomoci s organizací přes správu domácích zařízení až po poskytování zábavy. Alexa se používá také ve zdravotnictví, kde poskytuje lékařské rady, spravuje záznamy pacientů a nabízí personalizované lékařské rady. Možnosti jsou prakticky neomezené.

Vzestup umělé inteligence Alexa otevřel svět možností. Podniky tuto technologii využívají k automatizaci procesů a vytváření efektivnějších pracovních postupů. Majitelé domů ji používají k ovládání světel, termostatu a dalších spotřebičů. A vzdělávací instituce ji využívají k asistenci studentům a vyučujícím při výzkumu a dalších úkolech.

Budoucnost umělé inteligence Alexa vypadá velmi slibně. S dalším vývojem této technologie bude ještě výkonnější a schopnější plnit nejrůznější úkoly. Možnosti Alexa AI jsou neomezené a bude i nadále měnit způsob, jakým žijeme, pracujeme a bavíme se.