Summitu EU v Bruselu chyběla odvaha, vize a společná vůle

PRAHA – „Je to velké zklamání, zoufalství ale není na místě,“ říká předseda Cesty změny Jiří Lobkowicz na neúspěch bruselského jednání států Evropské unie a zemí přistupujících, které se o víkendu nedohodly na podobě návrhu Evropské ústavy. „Myslím, že za irského předsednictví je prostor k dohodě dospět,“ dodává.

Podle předsedy Cesty změny se v jednáních projevil nedostatek odvahy, vize a vůle – nezralost byla cítit hned na několika úrovních. Polsko a Španělsko se podle Lobkowicze až příliš „zakopalo“ ve svých pozicích, a zakládajícím státům – zejména Německu a Francii – chyběla schopnost předat svou zkušenost. „Berlusconiho fanfaronství vedení summitu rovněž neprospělo,“ říká Lobkowicz.

Důvodem pro schválení návrhu Evropské ústavy je přitom více než na místě. „Není možné očekávat, že po rozšíření zůstanou instituce stejné jako před ním,“ upřesňuje Lobkowicz. Podle Lobkowicze je i v českém zájmu posilovat federální akcent Evropské unie, která přináší občanům mnohem více demokracie a svobody.