Tajemství Islandu – JEEP Wrangler a DC-3 Dakota

Polární záře je nezapomenutelným přírodním úkazem, ovšem nejřidčeji zalidněný evropský stát má kromě aktivních vulkánů také několik netradičních památek. Jednu z nich jsme navštívili s Jeepy dřív, než se stala turistickým cílem.

Ostrovní stát Island ležící na pomezí Severního ledového a Atlantského oceánu přitahuje offroadisty z celého světa svojí krajinou a mnohdy náročným terénem. Nejedno auto skončilo ponořené po střechu, jelikož brodění je tu na denním pořádku.

Na jižním pobřeží se však nachází vrak dolnoplošníku amerického námořnictva Douglas Super DC-3 Dakota. Jeho posádka tu 21.11.1973 havarovala, ale přežila. Ještě dřív, než dopravní letoun proslavil americký zpěvák Justin Bieber a majitel pozemku sem zakázal vjezd autům, jsme toto úchvatné místo navštívili s rodinkou Jeepů.

Palivo na celý rok zdarma

Za všechno může lidská bezohlednost a chování. Tak popsal svůj zásadní čin vlastník. Nyní se sem podíváte jen pěšky, a to čtyřkilometrovou náročnou chůzí po písčito-kamenité cestě. Ačkoli se vrak pomalu rozpadá, váže se k němu historka, v níž figuruje bývalý majitel pozemku.

Ten letadlo tehdy využíval jako roční zásobu paliva pro jeho traktor. Jednou z možných příčin havárie letadla mohlo být chybné přepnutí na jinou palivovou nádrž, v důsledku stresu z minutí letiště kvůli nepříznivému počasí.