Za tenčí iPhone. Apple kvůli designu zvažuje v iPhonech 12 nasadit vlastní antény pro 5G sítě

Apple se dlouhodobě snaží o nezávislost na dodavatelích firem třetích stran. Proto začal vytvářet vlastní procesory, vlastní mapy a koupil i divizi Intelu vyrábějící mobilní modemy. Její know-how do iPhonů zařadil právě kvůli neuspokojivé nabídce externího dodavatele, Qualcommu.

Širší dostupnost potenciálně revolučních sítí 5G se stává realitou. Mnoho uživatelů si ovšem své telefony nechává poměrně dlouho, takže by mohlo dávat dobrý smysl si již koupit zařízení, které na ně bude připraveno. Například konkurenční Samsung už podporu 5G u všech svých nejvyšších modelů považuje za samozřejmost.

Nová generace mobilní sítě 5G umožňuje větší rychlost stahování, zkracuje odezvu, zásadně zvětšuje kapacitu sítě a obslouží více zákazníků a zařízení při udržení stejně kvalitního připojení.

Magazín Fast Company, který přinesl zprávu o nasazení vlastních antén Applu v nových iPhonech, hned v úvodu článku zmiňuje podporu 5G v iPhonech jako jejich nejzajímavější vlastnost. Jejich příchod je velmi pravděpodobný, jelikož by odpovídal nástupu nových mobilních sítí. S tím je automaticky spojen zvýšený zájem uživatelů o aktualizaci svých zařízení.

K tomuto účelu slouží uzavřená dohoda s Qualcommem, největším dodavatelem mobilních modemů i antén na západním trhu. 5G modemy Apple do prodejních verzí zařízení nasadil v roce 2021, ovšem antény pro příjem a vysílání signálu jsou jiná kapitola.

Firma zvažovala použít vlastní antény proto, že řešení Qualcommu umožňovalo navrhovat telefony o tloušťce kolem 8 mm. Ačkoliv se do tohoto rozměru iPhony technicky vešly, Applu to nestačilo.

5G modem od Qualcommu, anténa od Applu

To znamená, že byly testovány dvě verze. Jedna z nich využívala modem Qualcommu Snapdragon X55 (stejný, jako se nachází v modelech Galaxy S20 od Samsungu) v kombinaci s interně vyvinutou anténou.

Jelikož pro správnou funkci telefonu je správná spolupráce modemu a antény zásadní, druhá verze využívala obě součástky od Qualcommu. Podle úspěchu preferovaného prvního řešení se pak rozhodne, zda bude nasazeno do masové výroby.

I kdyby se už nepovažovala za relevantní několik let stará aféra „antennagate“ u iPhonu 4, pozdější designy antén Applu fungovaly méně spolehlivě nebo vyžadovaly více energie než konkurence. 5G sítě navíc vyžadují podstatně vyšší technologickou úroveň výrobců, nemluvě o případech, kdy mezi sebou mají spolupracovat součástky dvou různých značek.

Když se objevily informace o možném nasazení vlastních 5G modemů do iPhonů už v roce 2021, byly doprovázeny anonymní citací interního zdroje. V Applu prý panuje „urputná touha být nezávislý, zároveň si uvědomují, že se to musí udělat zodpovědně.“

Pro firmu je stále aktuální problém s Qualcommem, kvůli němuž byl málem rozpoután největší patentový spor v historii. Výrobce čipů totiž má od Applu dostávat zaplaceno dvakrát za totéž – samotné mobilní modemy a práva pro používání jeho duševního vlastnictví.

Vedle omezení pro design je to tak ještě výraznější důvod, proč se zbavit závislosti na externím dodavateli. Zpráva o testování dvou verzí iPhonů nicméně naznačovala, že by to nemělo znamenat technické potíže s telefony.