Těžké deprese partnera – co dělat, postup, kde získat pomoc

Dobrý den, chtěla jsem se poradit. Již tři roky chodím s přítelem, který má často deprese. Nevím, jak mu pomoci. Snažím se mu vyjít maximálně vstříc. Když se se mnou nechce vidět, tak za ním nejdu, i když bych chtěla.  Přítel ještě tak jako já studuje a když se dostane do své depresivní nálady, nezvládá školní povinnosti. Moc mi na něm záleží, proto mu se školou pomáhám, píši mu seminární práce a podobně. Nevím, co ještě bych mohla udělat. Zda bych se neměla pokusit ho rozveselit, když je smutný. Někdy mi i sám zavolá, když je mu špatně, snažím se být vždy u něho. Není mi líto zrušit své plány. Můžete mi poradit?

Dobrý den Iveto, píšete, že váš přítel má často deprese a vy se mu snažíte v těchto stavech maximálně pomáhat. Nepíšete, zda má přítel depresi diagnostikovanou lékařem, nebo zda se podle jeho chování jen domníváte, že trpí depresemi. Deprese je onemocnění, které je nutné léčit. Nejlepší je kombinace léků a cílené psychoterapie.

Z toho, co píšete, vnímám, že vám na příteli záleží, chcete mu pomoci a být mu oporou. Pokud by váš přítel trpěl depresí, vaše podpora je pro něj velmi důležitá, ale bez řádné léčby by nemuselo dojít ke zlepšení stavu. Zkuste si s přítelem promluvit o možnosti svěřit odbornému lékaři. Píšete, že přítel studuje, a vy mu pomáháte s plněním školních povinností.

Taky kvůli příteli, když vás potřebuje, měníte své plány. Abyste mohla druhému člověku pomoci, je nutné, abyste si zachovala vlastní psychickou pohodu. Myslete také na sebe, své potřeby a přání. Nejlepší, co pro svého přítele můžete udělat, je citově ho nadále podporovat, být trpělivá k jeho náladám, snažit se mu porozumět.

Když člověk trpí depresí, má málo energie, do ničeho se mu nechce. V takovém případě mu můžete nabídnout činnost, kterou má rád. Pokud vás odmítne, respektujte to. Věřím, že největší pomocí pro vašeho přítele je to, že jste s ním.