Tipy na výlet: Naučnou stezkou Vlašimským zámeckým parkem

naucna_stezka_vlasim

Naučná stezka Vlašimským zámeckým parkem je dlouhá přes dva kilometry. Počítá-li se i s odbočkou k Domašínské bráně a do Domašína, bude trasa dlouhá přibližně pět kilometrů.

První část cesty se jde po asfaltu, později po štěrkových a přírodních cestách. U Domašína se opět přejde na asfalt a na přírodní cestu se lze dostat ještě jednou, při návratu centrální částí parku. Terén je převážně rovinatý, takže se hodí jako výlety pro děti.

Vlašim se nachází zhruba necelou hodinu jízdy autem z hlavního města, do zámeckého parku se tedy může vydat každý, kdo přemýšlí, kam na výlet v okolí Prahy. Jak již bylo řečeno, jedná se o ideální místo pro rodiny s dětmi, a to jak malými, tak většími.

Vlašim

Úvodní informační tabule s přehlednou mapkou parku je kousek od Vlašimské brány, u rohového vstupu do zámeckého parku nad zámkem. Zastavení je dohromady šestnáct. Na informačních cedulích se lze dozvědět Vlašimském zámku a parku, o historii a v případě parku i o stavbách, které tu stály.

Další zastavení jsou věnována zde se vyskytujícímu hmyzu, ptactvu, rostlinstvu, houbám či řece Blanici. Na kraji vlašimského parku, směrem do Domašína, stojí Domašínská brána. Je jednou ze tří vstupních novogotických bran, postavených v roce 1846. V letech 2002 až 2003 prošla rekonstrukcí a dnes v ní je romantická restaurace s venkovním posezením. Před branou, z vnější strany parku, je malé parkoviště.

Domašín

Domašín je stařičká obec, založená ve čtrnáctém století. Dlouho patřila městu Táboru. Ze šestnáctého století pochází tvrz, která v chátrající podobě v Domašíně dosud stojí. Lze jí najít asi uprostřed obce, při západní straně náměstí, v sousedství kostela sv. Jakuba. V obci jsou mimo Domašínské brány ještě dvě restaurace, kde se lze osvěžit a dát si například domácí čaj ze sušených šípků.

TIP: Přes koho investovat – srovnání Portu a Fondee.