Tipy na výlet: Naučnou stezkou vlašimským zámeckým parkem

mapav-1353395527-1322518

Naučná stezka Vlašimským zámeckým parkem je dlouhá přes dva kilometry. Budete-li počítat s odbočkou k Domašínské bráně a do Domašína, bude trasa dlouhá přibližně pět kilometrů.

Vlašim – První část cesty půjdete po asfaltu, později po štěrkových a přírodních cestách, u Domašína opět přejdete na asfalt a na přírodní cestu se dostanete ještě jednou, při návratu centrální částí parku. Terén je převážně rovinatý.

Úvodní informační tabule s přehlednou mapkou parku je kousek od Vlašimské brány, u rohového vstupu do zámeckého parku nad zámkem.

Zastavení je dohromady šestnáct. Na informačních cedulích se dozvíte mnohé o vlašimském zámku a parku (o historii a v případě parku i o stavbách, které tu stály).

Další zastavení jsou věnována zde se vyskytujícímu hmyzu, ptactvu, rostlinstvu, houbám či řece Blanici.

Na kraji vlašimského parku, směrem do Domašína, stojí Domašínská brána. Je jednou ze tří vstupních novogotických bran, postavených v roce 1846.

V letech 2002 až 2003 prošla rekonstrukcí a dnes v ní je romantická restaurace s venkovním posezením. Před branou, z vnější strany parku, je malé parkoviště.

Domašín

Domašín je stařičká obec, založená ve čtrnáctém století. Dlouho patřila městu Táboru. Ze šestnáctého století pochází tvrz, která v chátrající podobě v Domašíně dosud stojí. Najdeme ji asi uprostřed obce, při západní straně náměstí, v sousedství kostela sv. Jakuba. V obci jsou mimo Domašínské brány ještě dvě restaurace.

www.mesto-vlasim.info