O titul Rozhledna roku bojují dvě rozhledny z Ústeckého kraje. Hlasujte i Vy!

Napsal Redakce (ms) – Pondělí, Leden 28, 2019 · Napsat komentář 

Ústecký kraj zastupuje architektonicky zajímavá Růženka na Pastevním vrchu u Růžové na Děčínsku a vyhlídka Rubín u Podbořan na Lounsku.

Obliba turisticky zajímavých a originálních staveb mezi turisty stoupá stejně jako zájem veřejnosti o hlasování. Do ankety jsou zařazeny pouze rozhledny, které vznikly v daném hlasovacím roce. V České republice je přes 400 rozhleden, přičemž každý rok k nim přibývá řada nových.

Obec Růžová vyhlásila na podporu výstavby rozhledny Růženka veřejnou sbírku, na jejímž kontě se sešlo zhruba 300 tisíc korun. Stavba rozhledny začala v roce 2017, slavnostní otevření vyhlídkové věže se uskutečnilo v dubnu 2018. Celkové náklady na výstavbu dosáhly 2,5 milionu korun. Betonová rozhledna netypického vzhledu je sice jen šest metrů vysoká, je z ní ale rozhled na Pravčickou bránu, Milešovku, Sněžník, Sokolí vrch, ale i na saský Lilienstein.

Vyhlídka Rubín u Podbořan je téměř osm metrů vysoká, je z dubového dřeva – tvoří ji 500 dubových klád a vystavěna byla mezi Dolánkami a Pšovem ve stylu strážní věže a palisády starověkého opevnění. Město Podbořany dalo za rozhlednu s veškerými dalšími náklady přibližně 700 tisíc korun. Na přípravě její stavby pracovalo skoro dvacet let. Návštěvníkům se naskytne jedinečný výhled na Doupovské a Krušné hory i České středohoří.

Vylosovaní účastníci hlasování získají hodnotné ceny. Například dalekohled Fomei 10×42 DCF, funkční trika Erik české značky ScutumWear, knihu 365 rozhleden ČR, trekové hole či nástěnné a stolní kalendáře s tematikou rozhleden.

Hlasovat můžete pro jednu rozhlednu na e-mailové adrese: rozhledna-anketa@centrum.cz do 28. února 2019.

 1. Růženka na Pastevním vrchu u Růžové
 2. Vyšicko v Mutěnicích
 3. Doubravka v Praze-Kyjích
 4. Vyhlídka na zřícenině hradu Kumburk
 5. Rubín – hradiště u Podbořan
 6. Stezka nad vinohrady – Kobylí
 7. Na Štvanici u Stříbrnice – Areál Kraličák
 8. Anenský vrch u Sosnové
 9. Císařský kámen u Vratislavic nad Nisou
 10. Kopaninka v Repechách
 11. Bedřichova vyhlídka u Nové Vsi I.

Zdroj: ÚK