To už není vláda puberťáků, zdá se, že nám vládne Grosstapo

Ryba smrdí od hlavy, říká jedno české přísloví. Teď si jenom můžete vybrat, zda tou rybou je premiér Gross nebo prezident Klaus.

Nejde ani tolik o to, že se teď nový premiér pokouší odvděčit svým věrným policejním chlapcům, stejně jako se prezident otevřeně lísá k rudým soudruhům, jde totiž o celý značně prohnilý systém, v němž je soudruh Pavel Přibyl jenom špičkou ledovce, a odsouzení soudruha Karla Hoffmanna jenom naprostou fraškou pro malé děti!

Kdo chce vidět, vidí, kdo má uši slyší! Skandál, který jmenování soudruha Přibyla provází bude ale nakonec zase jenom takovou malou bouří ve sklenici vody v rámci okurkové sezóny, pokud se v této zemi nestane něco daleko podstatnějšího!

Jistě, je dobré podepsat petici, ano, souhlasím, že demonstrovat je lepší, než jenom mlčet, ale…

Dokud nebudeme schopni reflektovat 15 let od pádu komunismu skutečnou povahu dnešní postkomunistické společnosti, zbudou nám zase jenom oči pro pláč! Fakt, že Gross vděčí svému vzestupu právě těm, kteří byli často na začátku 90. let z ministerstva vnitra a od policie vyhazováni, je nyní víc než jasné. Že to nikomu moc dlouho nevadilo, je také jasné. Kdo za to může?

Muž, zvaný také „baby Gross“, který dnes stojí ve světle reflektorů, za sebou táhne pořádně dlouhý totalitní stín. Premiér Miloš Zeman udělal šéfem poradců vysokého svazáckého funkcionáře, premiér Gross se obklopil chlapci z „kachlíkárny“.

Vy se mu divíte? Umí v tom chodit. Vždyť přece právě tito lidé, kteří vždy „něco na někoho mají“, byli velmi přesně seznámeni s mocenskými hrami, které se tu děly od listopadu 1989. Proč jim v tom nikdo nezabránil?

Na místo kvalifikovaných lidí, oddaných myšlenkám demokracie a práva, tu vítězí intrikáni a reprezentanti bývalého režimu bez skrupulí. Není to tak dávno, co poslal nynější premiér své hochy s pistolemi do parlamentu. Vzpomínáte? Na jaře tohoto roku začali jeho lidé sbírat údaje o „restitucích šlechty“. Každá z takových afér by stačila na odvolání ministra. V Čechách se z tohoto člověka nestane portýr, ale rovnou premiér celé země!

Ryba smrdí od hlavy. Pokud mohl mít nynější prezident za poradce pozitivně lustrovaného Dušana Třísku, má teď premiér na úřadu vlády bývalého velitele policejních zásahů Pavla Přibyla. Ne, to není to žádná legrace. To příliš varovná vizitka této země.

Ptám se: Kolik máte ještě uschováno ve vašich salónech a sekyrárnách? Měli bychom chtít znát celou pravdu o podhoubí nynějšího establishmentu. Nestačí jenom odvolání soudruha Přibyla. To je příliš málo! Padnout by měla celá vláda! Vypadalo to chvíli, že nám tu chce vládnout několik malých puberťáků. Nyní se zdá, že nám začíná vládnout Grosstapo!

Slabost morálně silných lidí spočívala dosud v odboru k politice, do níž nikdy nechtěli vstoupit a podílet se na proměně zatuchlého společenského klimatu. Vím, že je to těžké, ale řekněme to přímo: mnozí zkrátka nemají odvahu, ani vytrvalost. Lidé, kteří dnes nechodí k volbám, a říkají, že jsou znechucení a otrávení, se zase jednoduše smiřují s tím, že nemají na věci žádný vliv.

789772-4463983

Muž, zvaný „baby Gross“, za sebou táhne pořádně dlouhý totalitní stín, píše Jiří Lobkowicz.