Ústecká ZOO se pyšní nosatými přírůstky

Tento druh nosálů, který se na rozdíl od svých příbuzných, nosálů červených, v evropských zoologických zahradách často nevyskytuje, začala naše zoo chovat v roce 2016. Nejprve v únoru dorazil samec José, který pochází z Jardin Zoologico de la Habana na Kubě, kde se v roce 2012 narodil.

Odtud putoval do německé Zoo Halle (rok 2014) a následně k nám na sever Čech. O devět měsíců později dorazila samice Rosalina, která se narodila v květnu roku 2016 v Zoo Magdeburg a k nám přišla ve stáří půl roku. Dalšími českými zoo, kde lze tento druh spatřit, je Zoo Jihlava (1,1) a Zoo Praha (1,2), V Evropě je v současné době chováno ve 20 institucích celkem 46 jedinců, přičemž poměr pohlaví je 21 samců ku 18 samicím, zbytek tvoří mláďata.

Vzhledem k rozdílnému stáří a velikosti byla obě zvířata od sebe nejprve oddělena ve dvou expozicích v pavilonu zvaném zimoviště, kam návštěvníci nemají přístup. Když samička dospěla, umožnili jsme jim nejprve jen vizuální a čichový kontakt, a když nebyla pozorována žádná agresivita, mohli být společně.

První páření proběhlo ještě v zimovišti, ale to úspěšné se podařilo až v pavilonu exotária, kam byli oba nosáli přesunuti na začátku prosince 2017, aby je mohli vidět i návštěvníci.

Vzhledem k tomu, že chovatelé pozorovali nejen říji, ale i páření, byl znám i předběžný termín porodu. Zhruba 2-3 týdny před tím byl samec pro jistotu oddělen a samici jsme nabídli velké množství hnízdního materiálu (větve, sláma…) i možností bezpečného zázemí jako je stromová dutina, proutěný košík nebo dřevěné boudy.

K porodu došlo v pondělí 4. června na zemi v hnízdě ve slámě, kde byla na krátkou dobu zahlédnuta dvě mláďata. Přesto, že byl pavilon ihned uzavřen, je samice obě přestěhovala do jedné z dřevěných budek umístěných ve výšce u stropu.

Nechávali jsme ji v klidu, občas jsme zaslechli nějaké zvuky, ale až tento týden byly pozorovány dvě vykukující hlavičky. Pravděpodobně v minulých dnech slézali všichni na zem, a to vždy večer, ale nyní je již mohou pozorovat návštěvníci i během dne, jen je potřeba být u expozice v ten správný čas :-).

TIP: Je-li špatné počasí, je možné zajít s dětmi do multikina Cinestar.