V ústecké ZOO začala letní sezóna – Libor je opět ve své letní expozici

V úterý 23. května přestěhovali v ústecké ZOO aligátora do venkovní letní expozice. Dá se říci, že stěhování je pro pracovníky již rutinní záležitostí, ale i tak je zapotřebí opatrnosti, protože se nikdy neví, co se může stát.

Nejdůležitějším úkonem je přetáhnout Liborovi přes hlavu smyčku z lana a s jeho pomocí jej vtáhnout do dlouhé bedny, kam se mu moc nechce. Letos se vzpíral, zapřel se mezi dveře od vnitřní ubikace, ale chovatelé to nakonec zvládli.

Pak již bednu naložili do auta, převezli ji do spodní části zoo, přesunuli ji k bazénu, naklonili a po jejím otevření Libor zcela hladce vklouzl do vody. Díky jeho hmotnosti, ke které je nutné ještě připočítat hmotnost dřevěné bedny, je stěhování záležitostí pro silné chlapy.

Nyní si bude Libor užívat sluníčka až do začátku října, kdy se podobným způsobem přesune opět do své ubikace na zimovišti. Stěhování je pro něj sice trochu stresující, ale ve stávající venkovní expozici bez zázemí v podobě krytého prostoru s teplotou nad 27°C včetně teplé vody v bazénu by středoevropskou zimu nemohl přečkat.

Libor si ve své expozici hned začal prostor prozkoumávat, takže byl dost aktivní, což ocenili i první návštěvníci. Většinou se sem přesunuje o něco dříve, zhruba v polovině května, po „zmrzlých“, kdy se teploty již ustálí a nehrozí pokles pod 10°C.

Díky letošnímu chladnému počasí v první polovině května se však stěhování trochu posunulo, ale i tak se historicky nejednalo o úplně poslední termín. V roce 2013 přesun proběhl až 12. června kvůli dlouhodobě chladnému počasí, ale také červnovým povodním, které sice zoo tehdy nezasáhly, ale přesto částečně narušily její běžný chod.

Stálí návštěvníci zoo vědí, že Libor je služebně nejstarším obyvatelem, je zde již od roku 1974, kdy byl zakoupen za 670 Kčs. Ve venkovním výběhu se občas stane, že jej ohrožují neukáznění návštěvníci, kteří se nedokáží smířit s tím, že většinu času leží nehybně a nevykazuje žádnou aktivitu. Házejí na něj různé předměty a v minulosti se stalo, že jej i vážně zranili, takže celý prostor byl opatřen kamerovým systémem a je monitorován.