V Šumperku vyhazují na internetu staré radní z oken

ŠUMPERK – Několik dní zbývá do komunálních voleb, které se konají tento pátek a sobotu. Kandidátka Cesty změny, složená z mladých lidí do 30 let, nabízí hned několik nových témat. Kromě faktu, že upozorňují na alarmující nedostatek mladých lidí v politice, na kandidátce vedou také v pomyslné paritě ženy nad muži.

To není gesto, ale důkaz, že jsme emancipované hnutí,“ říká Tereza Schreiberová, která stojí na čele kandidátky. „My si opravdu myslíme, že ženy do politiky patří. Nikdo je nezbavil povinnosti platit daně, tak proč by nemohly mluvit do přerozdělení veřejných prostředků?“ ptá se. Dosud byla politika v tomto kraji vnímána jako mužská záležitost. To chce kandidátka změnit.

Soužití mezi muži a ženami, ale i generacemi je pro kandidátku přirozenou záležitostí. Mladá krev Šumperku neusiluje o mladou, ani ženskou diktaturu: na svých volebních plakátech například nabízí zavedení internetu do domácností zdarma – pro seniory navíc pomoc mladých dobrovolníků, kteří by s jim s komunikací pomohli.

Vyhoď si ho!

Internetem v těchto dnech v Šumperku žije celé město. Cesta změny totiž odstartovala akční kampaň „Vyhoď si ho!“, pří níž si mohou voliči vybrat, koho chtějí a koho nechtějí na své radnici. Nesympatičtí současní radní jdou rychle z kola ven – a to rovnou populárním českým stylem – oknem.

„Zatím jsme se setkali jenom se sympatickými reakcemi,“ říká manažerka Schreiberová. „Jistě, politika je vážná věc, ale trochu i v politice odstupu – to člověku určitě neublíží,“ dodává. „Mám zprávy, že naší hru si oblíbili hlavně úředníci šumperské radnice,“ směje se další z kandidátů Martin Tomík, který se podílel na vzniku hry.